Maurus Haberhauer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maurus Haberhauer
Narození 13. března 1746
Svitavy
Markrabství moravskéMarkrabství moravské Markrabství moravské
Úmrtí 18. února 1799 (ve věku 52 let)
Rajhrad
Markrabství moravskéMarkrabství moravské Markrabství moravské
Povolání hudební skladatel, hudební pedagog, varhaník a mnich
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Maurus Haberhauer, vlastním jménem Josef František, psán také Habelhauer (13. března 1746 Svitavy[1]18. února 1799 Rajhrad[2]) byl český řádový skladatel a hudební pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval jezuitské gymnázium v Brně. Po dokončení studií v roce 1763 vstoupil do řádu benediktínů a stal se mnichem a varhaníkem v klášteře v Rajhradě. V letech 17781783 byl ředitelem kůru. Významně se zasloužil o rozkvět rajhradské hudební kultury. Kromě svých vlastních skladeb pořizoval do rajhradské hudební sbírky soudobé symfonie Christiana Cannabicha, Karla Ditters von Dittersdorfa, Josepha Haydna, Georga Melchiora Hoffmanna, Jana Křtitele Vaňhala či Georga Christopha Wagenseila. K zvláště oblíbeným dílům patřily skladby Karla Ditterse. Za jeho působení byla uváděna i díla italských autorů včetně operních árií vrcholných skladatelů jako byli Niccolò Jommelli, Tommaso Traetta, Antonio Mazzoni, Baldassare Galuppi, Antonio Sacchini.

Pečoval rovněž o soudobou chrámovou produkci. Kromě vlastních skladeb zazněla jeho zásluhou v Rajhradě díla Josepha Haydna nebo moteta Tobiase Michaela.

Haberhauer působil rovněž jako učitel skladby. Jeho nejznámějším žákem byl Wenzel Müller.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl velmi plodný skladatel. Zkomponoval na 50 mší a mnoho dalších církevních i světských skladeb. Jeho oblíbeným nástrojem byl anglický roh, pro který napsal i koncert s orchestrem. Skladby se dochovaly nejen v rajhradském klášteře, ale i v Brně, ve Vyškově a ve Znojmě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Československý hudební slovník I (A–L), 1963, SHV, Praha
  • Václav Kapsa: Der Enzyklopädieartikel über den Komponisten Maurus Haberhauer mit der Literatur und Werkverzeichnis. In Die Musik in Geschichte und Gegenwart. Bärenreiter, Kassel, 2002, ISBN 3-7618-1118-7

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Maurus Haberhauer
  • ŽŮREK, Pavel. Jan Furbe a Matouš Benedikt Rutka – moravští varhaníci 18. století a jejich kompoziční činnost : Magisterská diplomová práce. Brno: Masarykova univerzita v Brně, Filozofická fakulta, Ústav hudební vědy, 2009. 96 s. Dostupné online.