Anglický roh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anglický roh
Anglický roh
italsky corno inglese
německy Englischhorn
anglicky cor anglais, english horn
francouzsky cor anglais
Klasifikace
Tónový rozsah
Tónový rozsah
Anglický roh zní o kvintu níže
než v notovém zápise
Příbuzné nástroje

Anglický roh je dvouplátkový dřevěný dechový nástroj patřící do rodiny hobojových nástrojů (jako její altový zástupce), používá se zejména v symfonických orchestrech.

Stavba a funkce[editovat | editovat zdroj]

Hráč na anglický roh (autor obrázku: Pearson Scott Foresman
Hoboje a anglické rohy v oddělení dechových nástrojů Českého muzea hudby v Praze

Anglický roh je delší než hoboj, a proto zní o kvintu níže. Na rozdíl od hoboje je zakončen hruškovitým ozvučníkem, který mu propůjčuje teplý a jemný zvuk. Hmaty jsou velice podobné hobojovým (taktéž se takřka výhradně používá Boehmův systém), takže pro hobojisty není problém hrát i na tento nástroj.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Název „anglický roh“ neznamená, že tento nástroj pochází z Anglie, vznikl vlastně zkomolením. Předchůdcem tohoto nástroje je barokní oboe da caccia – dvouplátkový dřevěný nástroj, který měl zahnutý tvar a na konci kovový ozvučník, takže svým tvarem připomínal lesní roh. Dostal proto ve francouzštině přezdívku „cor anglé“, čili „ohnutý roh“, postupně se tento název zkomolil na „cor anglais“ – „anglický roh“. Toto označení přejaly i moderní altové hoboje, již rovného tvaru a bez kovového ozvučníku.

Použití v hudbě[editovat | editovat zdroj]

Repertoár pro sólový anglický roh je velmi omezený, tohoto nástroje se s oblibou používá spíše jako součást symfonických orchestrů. Pomocí tohoto nástroje skladatelé vyjadřují melancholickou náladu. Jedním z nejznámějších příkladů skladeb pro sólový anglický roh, je melodie ve druhé větě Dvořákovy Novosvětské symfonie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]