Viktor Labský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viktor Labský
Narození 13. prosince 1951 (67 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání spisovatel a novinář
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Viktor Labský (* 13. prosince 1951 Brno) je česko-kanadský publicista, překladatel, tlumočník a spisovatel.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Dětství a mládí prožil v Praze, kde roku 1970 maturoval na SVVŠ.

Měl zájem o studium romanistiky, o dějiny umění a muzikologii. Nakonec byl přijat jen na Fakultu sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy, z níž se v r. 1972 stala Fakulta žurnalistiky. Během studií získal na Filosofické fakultě UK tři státní zkoušky z jazyků (ruština, angličtina, italština). Po těžkostech s examinátory marxismu-leninismu přece jen promoval v r. 1975.

Vzhledem k tomu, že nikdy nebyl členem KSČ nebo SSM, ve sdělovacích prostředcích nenašel uplatnění. Živil se tedy jako staniční dělník na Hlavním nádraží v Praze a externě spolupracoval s hudební redakcí Čs.rozhlasu.

V r. 1977 byl promován doktorem filosofie za přínosnou disertační práci "Publicistická, vědecká a popularizační činnost V. V. Štecha".

V r. 1978 se odstěhoval do Liberce, kde pracoval jako referent a lektor cizích jazyků. Jeho problémy s komunistickým režimem se však vyhrotily natolik, že se r. 1983 rozhodl pro emigraci.

Po osmiměsíčním pobytu v Itálii ho přijala Kanada. Již v r. 1984 vyhrál konkurs na místo redaktora a hlasatele československé redakce Radio Canada International v Montrealu. Zapojil se také jako stálý dopisovatel do činnosti významného exilového dvouměsíčníku "Západ" a připravoval knihu příběhů z emigrace pro nakladatelství manželů Škvoreckých 68 Publishers v Torontu.

Pod názvem "Vysoké salto západním směrem s pravotočivým vrutem a nejistým dopadem" ji vydalo nakladatelství Atribut v r.1998.

Vzhledem tomu, že v důsledku sametové revoluce byla zrušena čs. redakce Radio Canada International, ho začátkem r. 1993 přijala jako redaktora a hlasatele česká redakce Hlasu Ameriky ve Washingtonu D.C. Setrval v ní pouze půldruhého roku a vrátil se zpět do Kanady, kde se zapsal na studium účetnictví na Univerzitě McGill v Montrealu. Absolvoval v nejkratší možné době r.1997 a ihned získal místo ve federálním berním úřadu Revenue Canada. Od r. 2000 pracoval pro stejný úřad jako daňový auditor.

V roce 2001 po teroristickém útoku na Ameriku vydal soubor kvazi-reportáží z New Yorku pod názvem "Dva vykřičníky Apokalypsy".

Na základě svých cest po Kanadě, Spojených státech, Mexiku a Polynésii napsal tři desítky povídek a novel jak v češtině, tak angličtině. Řadu z nich uveřejnil časopisecky.

Rozhodující bylo setkání s českým vydavatelem Michalem Huvarem. V nakladatelství Carpe diem vyšly postupně tyto soubory:

  • Rozcestí mimo civilizaci (2007)
  • Milníky mimo civilizaci (2009)
  • Trips out of Civilization (2012)

Zájem o dějiny Vikingů na New Foundlandu ho přivedl k napsání historické novely pro mládež "Drakkar" (Carpe diem, 2013).