Přeskočit na obsah

Bedřich Václavek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dr. Bedřich Václavek
Narození10. ledna 1897
Čáslavice
Úmrtí5. března 1943 (ve věku 46 let)
Koncentrační tábor Osvětim
Povoláníspisovatel, překladatel, literární kritik, novinář, historik umění, knihovník, folklorista, divadelní kritik, literární vědec a redaktor
Alma materUniverzita Karlova
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Témataliterární věda a estetika
Politická příslušnostKomunistická strana Československa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bedřich Václavek (10. ledna 1897 Čáslavice5. března 1943 Osvětim[1]) byl český marxistický estetik, literární teoretik a kritik. Jako člen Devětsilu byl stoupenec poetismu. Rozpracoval směr socialistického realismu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Rodný dům Bedřicha Václavka

Bedřich Václavek se narodil 10. ledna 1897 v Čáslavicích u Třebíče. Pocházel z chudé rodiny. Gymnázium vystudoval v Třebíči. Poté studoval germanistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity v Praze. Jeho učiteli byly přední osobnosti české literární vědy a folkloristiky: Zdeněk Nejedlý, Otokar Fischer, Čeněk Zíbrt a další. Po ročním studiu na univerzitě v Berlíně působil krátce v Brně jako středoškolský profesor a potom po většinu svých tvůrčích let jako knihovník Zemské a univerzitní knihovny v Brně a Studijní knihovny v Olomouci.

Soustavně byl veřejně činný. Byl nejvýznamnějším představitelem levice v literární vědě. Ve dvacátých letech byl členem avantgardy sdružené v Devětsilu. Ve 30. letech působil v Levé frontě. Za okupace se zapojil do protifašistického odboje, byl zatčen, převezen do koncentračního tábora v Osvětimi a 5. března 1943 pravděpodobně usmrcen injekcí.

Detail pamětní desky na budově Vědecké knihovny v Olomouci[2]

Dnes je po něm pojmenována jedna z kolejí Univerzity Palackého v Olomouci a ulice ve Frýdku-Místku, v Ostravě, Slaném, Šumperku a Třebíči.

První Václavkovou knihou je soubor statí o jeho současnících Od umění k tvorbě (1928). Další byla historická monografie Poezie v rozpacích (1930). Třetí nejdůležitější knihou byla Česká literatura 20. století (1935). Jeho dílu projevila úctu Filozofická fakulta MU v Brně, která ho posmrtně jmenovala docentem pro obor novější české literatury.

Působil jako marxistický literární vědec a estetik, věnoval se také folkloristice a lidové slovesnosti.[1]

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

  • Od umění k tvorbě (1928)
  • Poesie v rozpacích (1930)
  • Česká literatura 20. století (1935)
  • Listy mládí

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Regionální osobnosti. 1. vyd. Třebíč: Okresní knihovna, 1995. 68 s. ISBN 80-85062-01-1. S. 46. 
  2. Prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc., Martin Brynych. Pamětní deska Bedřich Václavek [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2020-10-12]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]