Otakar Černý (letec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Otakar Černý
Otakar Černý při návštěvě Prahy v roce 2009
Narození 28. listopadu 1919
Křenovice, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 14. října 2009 (89 let)
Cambridge, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Ocenění velkokříž Řádu Bílého lva (2009)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plukovník Otakar Černý (* 28. listopadu 1919, Křenovice14. října 2009, Cambridge[1]) byl český válečný letec, příslušník československého protinacistického odboje.

Stručný životopis[editovat | editovat zdroj]

Jako navigátorradiotelegrafista létal nad Německem v řadách 311. československé bombardovací perutě RAF. V roce 1941 byl jeho letoun sestřelen nad Nizozemskem. V německém zajetí si získal pověst nenapravitelného útěkáře. Dvakrát uprchl z táborů pro válečné zajatce, ve druhém případě se nějakou dobu skrýval spolu s Josefem Bryksem. Po únorovém převratu byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 3 roky. Byl vězněn na Pankráci a na Borech a poté v TNP Dolní Jiřetín, odkud se dvěma dalšími vězni uprchl (podle svého vlastního tvrzení by uprchl už dříve, ale čekal, až jeho anglická manželka i se synem opustí Československo, aby se na nich komunisté nemohli mstít). Přes Německo uprchl do Anglie, kde znovu vstoupil do služeb RAF. V Anglii žil až do konce života.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dne 28. října 2009 byl Otakaru Černému propůjčen in memoriam Řád Bílého lva vojenské skupiny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zemřel jeden z posledních československých letců RAF. zpravy.rozhlas.cz [online]. 2009-10-16 [cit. 2009-10-29]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]