Pustevny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pustevny
Pustevny – celkový pohled
Pustevny – celkový pohled
Základní informace
Poloha
 severjih
Souřadnice49°29′25,15″ s. š., 18°15′57″ v. d.
Pustevny v zimě

Pustevny (1018 m n. m.) je sedlo v Moravskoslezských Beskydech nedaleko Radhoště, které patří k obci Prostřední Bečva (okres Vsetín). Bylo pojmenováno po poustevnících, kteří zde žili do roku 1874. Pro Pustevny jsou typické dřevěné stavby postavené v lidovém slohu koncem 19. století na návrh architekta Dušana Jurkoviče. Nachází se zde lyžařské středisko a vede sem sedačková lanovka. Pod vrcholem Tanečnice otevřeli v roce 2019 panoramatickou Stezku Valašska.

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Vlevo Libušín, vpravo Maměnka
Interiér Maměnky

Libušín a Maměnka[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Libušín (Pustevny).

Nejznámějšími stavbami na Pustevnách jsou Libušín a Maměnka. Obě vznikly v roce 1898 díky úsilí turistického spolku Pohorské jednoty Radhošť. Jedná se o dřevěné srubové secesní stavby s bohatým dekorem typickým pro Valašsko a slovanskou lidovou architekturu vůbec.

Dne 3. března 2014, krátce po půlnoci, zasáhl Libušín požár, který objekt těžce poškodil. Během požáru se propadla střecha, zdemolovaná je unikátní jídelna a zřejmě i nástěnné malby od Mikoláše Alše.[1] Škoda dosahuje zhruba 100 milionů korun. Rekonstrukce započala v dubnu 2016 a Libušín měl být opraven s využitím evropských fondů do jara r. 2017.[2] Chata Libušín se pro veřejnost znovu otevřela 30. června 2020, tedy po více než čtyřech letech od zahájení rekonstrukčních prací.[3]

Zvonička na Pustevnách[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Zvonička Pustevny.

Mezi další známé stavby patří dřevěná zvonička, rovněž navržená architektem Dušanem Jurkovičem.

Další stavby v okolí[editovat | editovat zdroj]

Pohanský bůh Radegast

Na Pustevnách se dále nacházejí Koliba U Záryša, Chata Šumná, Koliba Valaška, Chata na Pustevnách a Hotel Tanečnica. Z Pusteven vede po hřebeni směrem na západ chodníček kolem sochy pohanského boha Radegasta z roku 1931 až na vrchol Radhoště. Zde stojí kaple z roku 1898 a sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1930. Na cestě se nachází vyhlídkový dřevěný altán z roku 1928.

Ski areál Pustevny[editovat | editovat zdroj]

Součástí Pusteven je také stejnojmenný ski areál s 11 vleky a dvousedačkou. Z Trojanovic vede na vrchol dvousedačková lanovka, jediná v Beskydech, která je provozována i v létě.[4]

Stezka Valaška[editovat | editovat zdroj]

Pod vrcholem Tanečnice byla v lednu 2019 otevřena nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je dlouhá 660 metrů a z nejvyššího patra věže, které je 22 metrů nad zemí, lze dohlédnout až na Jeseníky či Velkou Fatru.[5]

Ledové Pustevny[editovat | editovat zdroj]

Ledové Pustevny (Ledové sochy na Pustevnách) je festival, během kterého řezbáři vytvářejí na Pustevnách ledové sochy.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Záběry z podobných úhlů v roce 2010 a po požáru v roce 2014.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Na Pustevnách hořel slavný Libušín. V ohrožení byly i okolní chaty, idnes.cz
  2. Libušín spravíme do jara 2017, slíbil ministr kultury. Zaplatí to EU. iDNES.cz [online]. 2014-03-20. Dostupné online. 
  3. Obnovený Libušín na Pustevnách slaví rok od otevření [online]. Portál kudy z nudy.cz, 2021-06-29 [cit. 2021-11-12]. Dostupné online. 
  4. Článek o Pustevnách
  5. PROCHÁZKOVÁ, Petra. VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku. iDNES.cz [online]. 2019-01-14 [cit. 2019-02-08]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JURKOVIČ, Dušan. Pustevně na Radhošti: turistické útulny Pohorské jednoty "Radhošť" ve Frenštátě, vystavěné a zařízené po způsobu lidových staveb na Mor. Valašsku a Uh. Slovensku. Brno: A. Píša, 1900. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]