Velká Fatra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velká Fatra
Ostrá
Ostrá (1247 m n. m.)

Nejvyšší bod 1595[1] m n. m. (Ostredok)
Rozloha 784 km²

Nadřazená jednotka Vnitřní Západní Karpaty
Sousední
jednotky
Oravská vrchovina, Malá Fatra, Chočské vrchy, Podtatranská kotlina, Nízké Tatry, Starohorské vrchy, Kremnické vrchy, Turčianska kotlina
Podřazené
jednotky
Bralná Fatra, Hôľná Fatra, Lysec, Revúcké podolie, Šiprúň, Šípská Fatra, Zvolen

Světadíl Evropa
Stát Slovensko Slovensko
Horniny žula, břidlice, vápenec, křemence, pískovce
Povodí Dunaj - Váh
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vnitřní Západní Karpaty, Velká Fatra červeně

Velká Fatra (slovensky Veľká Fatra) je pohoří na středním Slovensku, z východu ohraničující region Turiec. V pohoří byl roku 2002 vyhlášen národní park.

Vrcholy a doliny[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší horou je Ostredok (1595 m), jehož vrcholová část byla v roce 2015 přeměřena a nejvyšší bod se nachází asi 300 metrů jihovýchodně od vrcholu, který byl dosud považován za nejvyšší (1592 m).[1] K dalším známým horám patří například Ploská, Rakytov, Ostrá, Tlstá nebo Drienok. Seznam vrcholů vyšších než 1300 m n. m. uvádí Seznam vrcholů ve Velké Fatře.

Nejdelší dolinou je Ľubochnianská, dlouhá necelých 25 km. Další významné jsou Blatnická a Gaderská.

Hlavní hřeben[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hřeben směřuje od jihu z Krížne k severu, přes nejvyšší horu Velké Fatry Ostredok a dále na Suchý vrch a Ploskou, kde se dělí na severní Klačianský hřeben (nejvyšší hora Kľak, 1394 m) a severovýchodní Rakytovský hřeben (nejvyšší hora Rakytov, 1567 m). Používají se též názvy Turčianská a Liptovská větev pohoří.

Klačianský hřeben[2] je zalesněný, na mnoha místech úzký a svahy strmě spadají do dolin. Rakytovský hřeben[3] je často lučinatý, oblý a s méně strmými svahy.

Vymezení polohy[editovat | editovat zdroj]

Velkou Fatru ohraničují

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

V roce 1971 bylo území Velké Fatry vyhlášené chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) v rozloze 60 610 ha. Nařízením vlády č. 140 ze 6. března 2002 byla CHKO Velká Fatra s účinností od 1. dubna 2002 překategorizovaná na Národní park Velká Fatra.

Na území národního parku je zřízeni víc maloplošných chráněných území. Z nich je nejstarší Harmanecká tisina (1949), zřízená hlavně na ochranu třetihorního reliktu tisu červeného, který dnes dosahuje na území NP Velká Fatra najmasovejšího výskytu v rámci střední Evropy.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Velká Fatra patří mezi turistické cíle. Mezi nejvýznamější turistické centra partří Donovaly s Novou hoľou, Malinô Brdo, Vlkolínec, Gaderská dolina, Turecká, lokálně i Harmanecká jaskyňa s okolím, Kráľova Studňa a Smrekovica.

Východními turistickými lokalitami jsou hlavně obce s dlouhými dolinami na turčianské straně pohoří (Blatnická dolina, Gaderská dolina, Belianska dolina, Necpalská dolina, Sklabinská dolina a další.), Harmanecká dolina a Ľubochnianska dolina, Donovaly, Liptovské Revúce, Ružomberok, Podsuchá a sedlo Malý Šturec.

Hlavný hřeben vede po trase Malý Šturec - horský hotel Kráľova Studňa - Krížna - Ostredok na Ploskou, kde sa hreben dělí na turčianskou a liptovskú větev. Turčianská větev pokračuje ve směru Ploská - Chata pod Borišovom - Malý Lysec - Jarabiná - Kľak - Ľubochnianske sedlo a končí vrcholem Kopa. Liptovská větev vede po trase Ploská - Čierny kameň - Malinné, Vtáčnik - Plieška a Magura - Kútnikov kopec.

Horské chaty[4][editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Mezi najznámější doliny ve Velké Fatře patří Ľubochnianska dolina (nejdelší), Gaderská dolina, Blatnická dolina, Belianska dolina, Kantorská dolina, Jasenská dolina, Necpalská dolina, Žarnovická dolina, Bystrická dolina, Nižné Matejkovo a Vyšné Matejkovo.

Najznámejšíjaskyně je Harmanecká jaskyňa, která je jako jediná přístupná veřejnosti. Mezi najznámejší jaskyně, které nejsou přístupné veřejnosti, patří Mažarná jaskyňa, Dolná a Horná Túfna a Ľadová jaskyňa v Šípe.

Nejkrásnější výhledové vrcholy jsou Rakytov, Krížna, Borišov, Skalná Alpa, Lysec, Ostrá, Kľak a Šiprúň.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Veľká Fatra na slovenské Wikipedii.

  1. a b A.S, Petit Press. Vyberajú meno pre nový najvyšší vrch Veľkej Fatry. cestovanie.sme.sk [online]. [cit. 2019-09-12]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. SOLUTION, Horydoly cz, Next Generation. Opravdová Velká Fatra: Klačianská. www.horydoly.cz [online]. [cit. 2019-09-12]. Dostupné online. (česky) 
  3. SOLUTION, Horydoly cz, Next Generation. Velká Fatra: rozhledy na půlku Slovenska. www.horydoly.cz [online]. [cit. 2019-09-12]. Dostupné online. (česky) 
  4. HIKING.SK. Chaty - Veľká Fatra a Choč. HIKING.SK [online]. [cit. 2019-09-12]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]