Čierny kameň (národní přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Čierny kameň
Čierny kameň z Zachodu.jpg
Základní informace
Vyhlášení 1964
Rozloha 34,4000 ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Ružomberok
Umístění Veľká Fatra
Další informace
Kód 238
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha NPR v rámci pohoří Velké Fatry

Čierny kameň je národní přírodní rezervace v oblasti Velké Fatry na Slovensku.

Nachází se v katastrálním území obce Ľubochňa v okrese Ružomberok v Žilinském kraji, tvoří závěr majestátní Ľubochnianske doliny. Území bylo vyhlášeno Rozhodnutím Komisie SNR pre Ša K č. 30 z 21. srpna 1964, Úprava č. 58 906/64-osv/104 na rozloze 34,4000 ha. Rozloha ochranného pásma byla stanovena na 28,4200 ha.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Pásmo lesa vytváří pralesovité porosty smrku ztepilého (Picea excelsa), javoru klenu (Acer pseudoplatanus) a jeřábu muku (Sorbus aria), v nejnižších polohách s bukem lesním (Fagus silvatica). Lesní podrost charakterizuje bohatou účast vysokých kapradin a rostlin smrkového a kosodřevinového vegetačního stupně.

Stanovištní poměry Velké Fatry se vyznačují velkou pestrostí, která je zapříčiněná velkým rozpětím nadmořské výšky, proto se zde vyskytují pásma od buko-dubového až po kosodřevinové. Zahrdnují v sobě souvislý pokryv porostů kosodřeviny na vápencích, což je v této části pohoří ojedinělý jev. V těchto porostech je možné pozorovat vzácný jev smíšení smrku, jeřabiny, javoru klenu a buku. Rezervace je také jedinečnou ukázkou plynulé návaznosti hranice lesa do porostů kosodřeviny. Lesní společensta se vyznačují úplným výčtem bohaté flóry vápencových bukových smrčin vysokých poloh.

Roste tu protěž alpská (Leontopodium alpinum) a jeřáb. Z ptáků se tu vyskytuje zedníček skalní (Tichodroma muraria)

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

Pouze zelená turistická značka zelenou turistickou značenou trasou č. 5600 nebo souběžně vedenou naučná turistická značka naučnou stezkou Čierny kameň, chůze mimo vyznačenou trasu je zakázaná. Vrchol Čierny kameň je turisticky nepřístupný.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]