Jazierske travertíny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Jazierske travertíny
Prírodná Pamiatka Jazierce - panoramio - Michal Jakubský.jpg
Základní informace
Vyhlášení 1952, 1984, 1988
Rozloha 2,2200 ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Ružomberok
Umístění Veľká Fatra
Souřadnice
Jazierske travertíny
Jazierske travertíny
Další informace
Kód 287
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha PP v rámci pohoří Velká Fatra

Jazierske travertíny je přírodní památka v oblasti Velké Fatry na Slovensku.

Nachází se v katastrálním území města Ružomberok v okrese Ružomberok v Žilinském kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v letech 1952, 1984, 1988 na rozloze 2,2200 ha. Ochranné pásmo nebylo stanoveno.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Jde o vzácnou geomorfologickou formu travertinovém terasy s neobvyklou pestrostí povrchových tvarů. Vznikla vnořením se místního potoka do vápencového podkladu. V lokalitě, ve které stále probíhá tvorba vzácného travertinu, lze vidět zajímavé přízemní kamenné útvary, vodopád, jeskynní otvor, a malá travertinová jezírka, které daly celé oblasti typický vzhled i název.

Vzácná travertínová terasa je dokladem o vývoji živé přírody v posledním období čtvrtohor. Vodní tok potoka Revúce vytéká na okraji terasy a asi na 250 metrovém úseku se noří do vápencového podkladu a vzniká tak výrazná travertinová terasa se vzácnými druhy flóry. Vyskytuje se zde vzácná vlhkomilná vegetace, lze zde nalézt například jednu z mála na Slovensku rostoucích masožravých rostlin, tučnici obyčejnou (Pinguicula vulgaris).

Travertiny tvoří i výplň dna Hluboké doliny. Vytvořili zajímavé kruhové deprese s lidovým názvem "Jazierce". V současnosti je už jen jedna naplněná vodou a vytváří jezírko. Vzniklý podzemní tok, jehož průběh není znám, vytvořil svou činností pravděpodobně značné podzemní prostory, které jsou zatím neprobádané. Po geologické stránce je území budované horninami krížňanského příkrovu (veporikum), okolí dominují triasové ramsauské dolomity, ve vrstevnatém sledu jsou i tmavé gutenštejnské vápence a vápence s úlomky schránek mořských živočichů. Severně i jurské usazeniny jako adnetské vápence a radioláriové (křemité) vápence. Na severu i jihu jsou křídové slídy vápence a břidlice. Pravobřežní svah Trlenské doliny a levobřežní svah Revúce je pokryt travertiny (silně rekrystalizovanými a skrasovatenými) datovanými rozhraním středního a vrchního pleistocénu (Criss-Wurm). Mladší holocén až recentní (současné) vápnité usazeniny mají charakter penovcov a vznikly ze studených pramenů a jejich toků.

Mimořádnou pestrost povrchových tvarů v tomto území můžeme začít velkou, původně zřejmě svahovou penovcovou kaskádou v dolinke Hluboká, na jejím levobřežní svahu. Ta vytvořila systém stupňů až po soutok s řekou Revúcí, kde se voda propadávala vodopádem. Délka usazenin je cca 400 m a šířka až 150 m. Výjimečné jsou formy na horním okraji. Dnes jsou to dvě jezírka s travertinovým valem, z nichž voda odtékala jakoby proti proudu, tam se stékala se Zednickým potokem a přes ponor se dostala do mikrokrasu Jazieriec. Na povrch se opět dostala vyvěračka nad rekreačním objektům. Podzemní tok (celý zatím nebyl jeskyňáři sjetý) je dlouhý 225 - 250 m, uprostřed je jeskyně Závrt v Jazierce, dlouhá cca 30 m a v hloubce 12m je slyšet proudění vody v řečišti.[1]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. webový portál Geocaching.com. http://geocaching.com [online]. [cit. 2019-09-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]