Sklabinský hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sklabinský hrad
Pohled na zříceninu hradu
Pohled na zříceninu hradu
Základní informace
Výstavba přelom 13. a 14. století
Materiál kámen
Stavebník Donč
Poloha
Adresa Sklabinský Podzámok, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Sklabinský hrad
Sklabinský hrad
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sklabinský hrad je zřícenina hradu na nevysokém návrší (626 metrů) nad obcí Sklabinský Podzámok v dolní části Kantorské doliny v severozápadní části Velké Fatry, přibližně 9 kilometrů na východ od Martina.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1309, ale postaven byl zřejmě již na přelomu třináctého a čtrnáctého století nejspíše županem Dončem.[1] Od roku 1328 byl sídlem župy. V roce 1436 vyhořel, a poté byl nákladně opravován. V současné době je hrad znovu opravován.

Hrad dostal v roce 1527 nového majitele, Františka Révaie. V roce 1554 byl hrad rozšířen o jižní, druhé předhradí. Tyto stavební úpravy souvisely i s tureckým nebezpečím, které ohrožovalo především jižní kraje Slovenska.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší částí je horní hrad nepravidelného půdorysu s vnitřním nádvořím, které bylo postupně zastavěno obytnými a hospodářskými budovami. Dominantou byla mohutná věž, situovaná na nejvyšším bodě. V letech 1460–1480 byl hrad přestavěn a rozšířen o předhradí na severní straně, které bylo opevněno dvěma polygonálními baštami. V roce 1468 byla na místě, kde stála kdysi východní věž, postavena kaple. V roce 1554 byl hrad opraven a dostavěno druhé předhradí chráněné baštou.

Z hradu se zachovala značná část kaple, ve které se zachovaly gotické klenby, části věže, paláce, hospodářských budov, opevnění, bašt i kaštela. Místy stojí zdi do výšky několika metrů, jinde jsou viditelné jen v terénu.

Kaštel[editovat | editovat zdroj]

V letech 1610 až 1612 nechali Révaiové postavit v třetím předhradí pohodlný renesanční jednopatrový kaštel, který byl podle tehdejších obranných požadavků opevněn. Kaštel byl sídlem Turčianské župy až do poloviny 18. století, kdy byl postaven nový župní dům v Martině. Kaštel byl obyvatelný až do roku 1944, kdy ho v rámci partyzánských bojů hitlerovská vojska podpálila. Od té doby jsou z něj ruiny. V roce 1970 se uskutečnily opravné práce u vstupu do areálu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sklabinský hrad na slovenské Wikipedii.

  1. PLAČEK, Miroslav; BÓNA, Martin. Encyklopedie slovenských hradů. Praha: Libri, 2007. 392 s. ISBN 978-80-7277-333-6. Kapitola Sklabiňa, s. 261. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]