Ostredok (Velká Fatra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostredok
vrchol Ostredku
Ostredok od severovýchodu

Vrchol 1595[1] m n. m.
Prominence 675 m
Seznamy Nejprominentnější hory SK #14
Hory Velké Fatry #1
Poznámka nejvyšší vrchol Velké Fatry
Poloha
Státy SlovenskoSlovensko Slovensko
Pohoří Velká Fatra
Souřadnice
Ostredok
Ostredok
Povodí Turiec, Revúca
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostredok je nejvyšší hora slovenského pohoří Velká Fatra.

Poloha a výška[editovat | editovat zdroj]

Leží v části pohoří zvané Hôlna Fatra pro kterou jsou typické spíše ploché vrcholy nepřevyšující o mnoho úroveň hřebenu. Jihozápadní svah je velmi strmý takže v zimním období se často vyskytují laviny. Z odlesněného temene je výborný rozhled na většinu slovenských pohoří.

V roce 2015 bylo měřením potvrzeno, že nejvyšší bod Ostredku (1595 m) se nachází asi 300 metrů jihovýchodně od vrcholu, který byl dosud považován za nejvyšší (1592 m).[1] Oba vrcholy odděluje mělké, asi 10 metrů hluboké sedlo.

Změna polohy nejvyššího bodu vyvolala diskuze o názvu vrcholu. Jednou ze zvažovaných možností je použití jména Ostredok pro vyšší jihovýchodní vrchol a nižší severozápadní nechat beze jména. Dalšími zvažovanými možnostmi je pojmenovat vyšší vrchol názvem Velký Ostredok, případně historickým názvem Pustolovčia, používaným na starých mapách pro louky mezi Ostredkom a Krížnou.[1]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přes vrcholovou část Ostredku vede červeně značená hřebenová cesta Velké Fatry. Přechází přímo přes nižší severozápadní vrchol, vyšší jihovýchodní vrchol obchází o několik desítek metrů západně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Vyberajú meno pre nový najvyšší vrch Veľkej Fatry