Kundračka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Kundračka
Základní informace
Vyhlášení 1973
Rozloha 115,7900 ha
Poloha
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Okres Ružomberok
Umístění Veľká Fatra
Souřadnice
Kundračka
Kundračka
Další informace
Kód 326
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha NPR v rámci pohoří Velké Fatry

Kundračka je národní přírodní rezervace v oblasti Velké Fatry na Slovensku.

Nachází se v katastrálním území obce Ľubochňa v okrese Ružomberok v Žilinském kraji. Území bylo vyhlášeno úpravou Ministerstva kultúry SSR č. 2773/1973-OP z 24. dubna 1973 na rozloze 115,7900 ha. Ochranné pásmo nebylo stanoveno.[1]

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Na velmi strmých jihozápadních až západních svazích Perušína (1281,4 m n. m.) v Ľubochnianské dolině se v členitém reliéfu zachoval bukový prales (vápnomilné bukové lesy, bukové a jedlovo-bukové květnaté lesy, na malé ploše i javorovo-bukové horské lesy a kyselomilné bukové lesy), kde nachází vedle dominantního buku (Fagus) často své stanoviště i jedle (Abies) a smrk (Picea). javor klen dosahuje větší zastoupení pouze v biotopu Lipovo-javorových suťovitých lesích. Vzácně byly zaznamenány i jilm horský (Ulmus glabra), jeřáb muk (Sorbus aria), na skalách borovice lesní (Pinus sylvestris), modřín opadavý (Larix decidua) (reliktní vápnomilné borové a modřínové lesy) a ojediněle i tis (Taxus). Některé stromy zde dosahují úctyhodné rozměry, běžně tu najdeme jedle s průměrem kmene nad 1 metr, obvod nejhrubší zaznamenané žijící jedle je téměř 430 cm.

Níže položené lesy v NPR byly v dávné minulosti pokácené, v současnosti v nich probíhá samovolná obnova původní dřevinné skladby a struktury lesní [Rostlinné společenstvo|fytocenózy]. Na zachovalé vegetační komunity jsou vázány typické druhy karpatské fauny.

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

Po žlutá turistická značka žluté turistické značené trase č. 8602 (prochází po okraji NPR). V blízkosti NPR se nachází přírodní památka Hradené jaziero Blatné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. webový portál http://uzemia.enviroportal.sk. http://uzemia.enviroportal.sk [online]. [cit. 2019-09-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]