Hôľná Fatra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hôľna Fatra
geomorfologický podcelek
Hlavní hřeben z Krížnej
Hlavní hřeben z Krížnej

Nejvyšší bodOstredok 1596 m n. m.
Rozloha166 km²

Nadřazená jednotkaVelká Fatra
Sousední
jednotky
Lysec, Šiprúň, Revúcké podolie, Zvolen, Starohorské vrchy, Bralná Fatra

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Poloha Hôľné Fatry v rámci pohoří
Poloha Hôľné Fatry v rámci pohoří
Hôľná Fatra
Hôľná Fatra
Horninyvápenec
PovodíVáh
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hôľna Fatra je geomorfologický podcelek Velké Fatry.

Vymezení[editovat | editovat zdroj]

Nachází se v centrální části pohoří a zabírá i jižní část liptovské větve hlavního velkofatranského hřebene. Obklopují ho podcelky Velké Fatry, jen jižní hranice sousedí se Starohorskými vrchy. Západně se nachází Bralná Fatra, na severozápadě podcelek Lysec, severně Šiprúň, východně Revúcké podolie a jihovýchodně Zvolen.[1]

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

[2]

Významná sedla[editovat | editovat zdroj]

[3]

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Celé území podcelku patří do Národního parku Velká Fatra, resp. jeho ochranného pásma. Z velkého množství maloplošných chráněných území tady leží např. národní přírodní rezervace Kundračka, Skalná Alpa, Čierny kameň, Borišov či Suchý vrch, přírodní rezervace Smrekovica a Biela skala a přírodní památka Majerova skala.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Centrální část Velké Fatry oplývá množstvím turisticky atraktivních lokalit, které jsou přístupné značenými turistickými cestami. Z dolin vedou na hřeben a vrcholy značené turistické trasy, které jsou napojené na hlavní magistrály. Jednou z nich je Cesta hrdinov SNP, vedoucí ze sedla Malý Šturec směrem na Donovaly přes Krížnou. Z jejího vrcholu vede severním směrem hlavní velkofatranská magistrála, která se na vrcholu Ploské rozděluje a kopíruje hřebeny turčianské a liptovské větve.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hôľna Fatra na slovenské Wikipedii.

  1. Dušan Kočický, Boris Ivanič. Geomorfologické členenie Slovenska 1:500 000, podľa Mazúr E., Lukniš M., 1986 [PDF]. Dostupné online. (SK) 
  2. PODOLÁK, Peter. Velká Fatra. 1. vyd. Třebíč: Vydavatelství Akcent, Drahomír Rybníček, 2008. 128 s. ISBN 978-80-7268-509-7. S. 12. 
  3. PODOLÁK, Peter. Velká Fatra. 1. vyd. Třebíč: Vydavatelství Akcent, Drahomír Rybníček, 2008. 128 s. ISBN 978-80-7268-509-7. S. 30–31.