Jeřáb muk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJeřáb muk
alternativní popis obrázku chybí
Jeřáb muk (Sorbus aria)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Čeleďrůžovité (Rosaceae)
Rodjeřáb (Sorbus)
Binomické jméno
Sorbus aria
(L.) Crantz, 1763
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Popisná kresba

Jeřáb muk (Sorbus aria), je větší keř nebo strom dosahující výšky až 14 metrů. V české květeně je původním druhem, je zde řazen mezi silně ohrožené a ustupující druhy.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roste v jižní a střední Evropě; na severu se vyskytuje nejdále v jižní Skandinávii. V Česku se mu daří především na vápencích a zásaditých vyvřelinách od pahorkatin do podhůří. Je to teplomilná a světlomilná dřevina odolná vůči suchu. Vyrůstá v křovinách na skalních výchozech nebo tvoří příměs suťových lesů, teplomilných i acidofilních doubrav, případně bazifilních perialpidských borů.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jeřáb muk je strom nebo keř dosahující výšky od 2 až do 15 metrů. Kmen je hnědý, jemně rozpraskaný. Větvičky jsou hladké a hnědé. Pupeny jsou zelené, kuželovitého tvaru, na vrcholu plstnaté. Listy jsou jednoduché, střídavé, podlouhle eliptické a dvakrát pilovité, na lícní straně lesklé a zelené, na rubu šedobílé a plstnaté. Květy jsou bílé, mají v průměru asi 15 mm a jsou uspořádané do lat podobných květenstvím jeřábu ptačího. Muk kvete v červnu. Kališní lístky přetrvávají i po odkvětu v době plodu. Plod je větší, tmavočervená kulovitá malvice dlouhá asi 1,5 cm, dozrává v září. Malvice mají plstnaté stopky a bělavá plst bývá i okolo zbytků kališních lístků.

Příbuzné a odvozené druhy[editovat | editovat zdroj]

Křížencem muku a jeřábu ptačího je pravděpodobně jeřáb prostřední. V Národním parku Podyjí se vyskytuje endemitní poddruh jeřáb muk hardeggský. Do okruhu (agregátu) blízce příbuzných druhů jeřábu muku pak patří několik dalších druhů, mj. jeřáb moravský, dunajský, podyjský nebo čertův.[3]

Památné stromy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-07]
  2. Kovanda M. (1992): Sorbus L. – jeřáb. – In: Hejný S., Slavík B., Kirschner J. & Křísa B. (eds), Květena České republiky 3, p. 474–484, Academia, Praha.
  3. Sorbus aria agg. – okruh jeřábu muku | Pladias: Databáze české flóry a vegetace. pladias.cz [online]. [cit. 2020-06-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]