Jeřáb muk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJeřáb muk
alternativní popis obrázku chybí
Jeřáb muk (Sorbus aria)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Čeleďrůžovité (Rosaceae)
Rodjeřáb (Sorbus)
Binomické jméno
Sorbus aria
(L.) Crantz, 1763
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Popisná kresba

Jeřáb muk (Sorbus aria), je větší keř nebo strom dosahující výšky až 14 metrů. V české květeně je původním druhem, je zde řazen mezi silně ohrožené a ustupující druhy.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roste v jižní a střední Evropě; na severu se vyskytuje nejdále v jižní Skandinávii. V Česku se mu daří především na vápencích a zásaditých vyvřelinách od pahorkatin do podhůří. Je to teplomilná a světlomilná dřevina odolná vůči suchu. Vyrůstá v křovinách na skalních výchozech nebo tvoří příměs suťových lesů, teplomilných i acidofilních doubrav, případně bazifilních perialpidských borů.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jeřáb muk je strom nebo keř dosahující výšky od 2 až do 15 metrů. Kmen je hnědý, jemně rozpraskaný. Větvičky jsou hladké a hnědé. Pupeny jsou zelené, kuželovitého tvaru, na vrcholu plstnaté. Listy jsou jednoduché, střídavé, podlouhle eliptické a dvakrát pilovité, na lícní straně lesklé a zelené, na rubu šedobílé a plstnaté. Květy jsou bílé, mají v průměru asi 15 mm a jsou uspořádané do lat podobných květenstvím jeřábu ptačího. Muk kvete v červnu. Kališní lístky přetrvávají i po odkvětu v době plodu. Plod je větší, tmavočervená kulovitá malvice dlouhá asi 1,5 cm, dozrává v září. Malvice mají plstnaté stopky a bělavá plst bývá i okolo zbytků kališních lístků.

Příbuzné a odvozené druhy[editovat | editovat zdroj]

Křížencem muku a jeřábu ptačího je pravděpodobně jeřáb prostřední. V Národním parku Podyjí se vyskytuje endemitní poddruh jeřáb muk hardeggský. Do okruhu (agregátu) blízce příbuzných druhů jeřábu muku pak patří několik dalších druhů, mj. jeřáb moravský, dunajský, podyjský nebo čertův.[3]

Památné stromy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. Kovanda M. (1992): Sorbus L. – jeřáb. – In: Hejný S., Slavík B., Kirschner J. & Křísa B. (eds), Květena České republiky 3, p. 474–484, Academia, Praha.
  3. Sorbus aria agg. – okruh jeřábu muku | Pladias: Databáze české flóry a vegetace. pladias.cz [online]. [cit. 2020-06-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]