Ropucha zelená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRopucha zelená
alternativní popis obrázku chybí
Ropucha zelená
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída obojživelníci (Amphibia)
Řád žáby (Anura)
Čeleď ropuchovití (Bufonidae)
Rod ropucha (Bufo)
Binomické jméno
Bufotes viridis
Laurenti, 1768
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma
  • Bufo viridis
  • Bufo cursor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ropucha zelená (Bufotes viridis) je druh žáby z čeledě ropuchovití (Bufonidae). Ropucha zelená velikostí málokdy přesáhne 8 cm. Oční duhovka je žlutá až zelenavá. Zbarvení hřbetu je bělavé s zelenými až olivovými skvrnami. Břicho je bílé až nažloutlé. Samce od samice lze rozpoznat pomocí pářicích mozolů na palci přední nohy samce, menší velikostí a hlavně velice příjemného hlasového projevu, který připomíná hlas ptáka a zní jako „crrrríííííí“.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

V ČR i SR je v téměř souvislých oblastech, jinak je rozšířena po střední, jižní a východní Evropě a zasahuje až do Arábie a střední Asie. Mimo to žije na ostrovech západního Středomoří a v severní Africe. U nás v nížinách na vesnicích místy i hojná.

Ekologie a biotop[editovat | editovat zdroj]

Vyhýbá se chladnějším a horským oblastem. Objevuje se nejčastěji v polohách do 450 m n. m. Žije v otevřené krajině, tj. i zahradách, parcích, polích a v okolí jezírek a rybníků a také v blízkosti lidského obydlí. Ze všech našich obojživelníků nejlépe snáší teplo a sucho. Na jaře vyhledává menší prohřáté nádrže, nevyhýbá se i větším kalužím a to i bez vodní vegetace. Provazce ropuchy zelené jsou kratší než u ropuchy obecné a obsahují do 6000 vajec. Pulci, kteří mohou dosahovat až 50 mm, se líhnou velmi rychle. Její aktivita je v převážné míře noční. V období rozmnožování ji lze zastihnout i za dne.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Dungel, Zdeněk Řehák – Atlas ryb, obojživelníků a plazů České a Slovenské republiky
  • Čambal Štefan (2015). Obojživelníky a plazy mesta Levice. Tekovské múzeum, Levice. 16 pp. ISBN 0-00-219318-3 ISBN 978-80-88831-18-1.
  • Čambal Štefan, Hoffmann Peter (2015, 2018): Obojživelníky a plazy našej prírody, Tekovské múzeum, Levice, 64 pp.