Mořic Pícha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jeho nejdůstojnější Excelence
Mořic Pícha, O.S.L.J.
22. královéhradecký biskup
Člen Řádu sv. Lazara Jeruzalémského

Mons. Mořic Pícha
Církev římskokatolická
Předchůdce Karel Kašpar
Nástupce Karel Otčenášek
Znak Znak
Svěcení
Kněžské svěcení 25.února 1893 v Lateránské bazilice v Římě
Biskupské svěcení 22.listopadu 1931 v pražské katedrále sv.Víta, Václava a Vojtěcha
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • 22. biskup královéhradecký (1931–1956)
  • úřad 2 (rok–rok)
Zúčastnil se
  • významné události 1
  • významné události 2
Osobní údaje
Datum narození 18. dubna 1869
Místo narození Šebetov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí 13. listopadu 1956 (ve věku 87 let)
Místo úmrtí Hradec Králové
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Pochován Chrast u Chrudimi
Vyznání římskokatolické
Povolání
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní

Mořic Pícha, O.S.L.J. (18. dubna 1869 Šebetov[1]13. listopadu 1956 Hradec Králové) byl český duchovní a 22. biskup královéhradecký.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po teologických studiích v Římě, kde byl roku 1893 vysvěcen na kněze, působil na Karlovarsku. Od roku 1897 byl ceremoniářem pražských arcibiskupů, z nichž Lev Skrbenský ho jmenoval svým osobním tajemníkem. V roce 1912 se stal metropolitním kanovníkem u sv. Víta. V dalších letech pracoval jako kancléř arcibiskupské konzistoře, generální a kapitulní vikář, zkušební komisař při rigorózech na bohoslovecké fakultě. Rovněž byl činný při manželském církevním soudu, ve správě arcibiskupského semináře, Arnoštovy koleje, Haléře sv. Vojtěcha nebo Piova spolku.

Mořic Pícha byl také ředitelem Díla šíření víry a redaktorem jeho věstníku. Nevšední znalosti v oboru církevního práva uložil do četných článků a studií. Za své zásluhy byl jmenován apoštolským protonotářem (1921) a při pouti do Říma 1923 u příležitosti třicátého výročí jeho svěcení ho papež Pius XI. přijal v soukromé audienci.

Po rezignaci arcibiskupa Kordače v červenci 1931 byl krátce kapitulním vikářem pražské arcidiecéze a dne 22. října 1931 byl jmenován královéhradeckým biskupem; konsekrován byl o měsíc později v katedrále sv. Víta. Dne 5. prosince téhož roku přijel do Hradce Králové, kde při slavnostním uvítání řekl: „Přicházím v důvěře v Boha a jeho pomoc, spoléhaje na vaši spolupráci a na své vlastní síly. Jsem již ve věku pokročilejším, zato mám větší zkušenosti a více vědomostí, které mi dávají naději, že budu jich moci plně využiti ve svém novém úřadě. Přináším dobrou vůli a snahu a přeji si jen vaší lásky. Bude-li mezi námi panovat mír, pochopení a vzájemná láska, bude Hradec opravdovým hradem míru a pokoje“.

Tento apoštolský program pak shrnul i následujícího dne při své intronizaci. Biskup Mořic Pícha příkladně spravoval svěřenou diecézi,[zdroj?] sledoval vývoj charitativní i misionářské činnosti, pečoval o opravy chrámů a jiných církevních historicko-uměleckých památek. Nicméně jeho činnost byla od sklonku čtyřicátých let ve značné míře omezována dozorem Státní bezpečnosti a působením krajského církevního tajemníka, pracovníka KNV. Navíc byla rozbita tradiční struktura diecéze a zlikvidovány její ústavy, takže byl náboženský život doslova ochromen. Biskup Mořic Pícha zemřel v této chmurné atmosféře 13. listopadu 1956 a byl pohřben na chrasteckém hřbitově.

Biskup Mořic Pícha byl – stejně jako jeho následovník arcibiskup Karel Otčenášek – členem Řádu sv. Lazara Jeruzalémského.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

22. biskup královéhradecký
Předchůdce:
Karel Kašpar
19311956
Mořic Pícha
Nástupce:
Karel Otčenášek