Ludovico Ludovisi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Eminence
Ludovico Ludovisi
Církevřímskokatolická
ArcidiecézeBologna
Jmenování29. března 1621
Titulární kostelSanta Maria in Traspontina (1621-1623)
San Lorenzo in Damaso (1623-1632)
ZnakZnak
Svěcení
Kněžské svěcení1616
Biskupské svěcení2. květen 1621
Kardinálská kreace15. února 1621
kreoval Řehoř XV.
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum narození27. října 1595
Místo narozeníBologna, Itálie
Datum úmrtí18. listopadu 1632 (ve věku 37 let)
Místo úmrtíBologna
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludovico Ludovisi (Bologna, 27. října 1595Bologna, 18. listopadu 1632) byl italský římskokatolický kardinál a arcibiskup, státník římskokatolické církve. Byl to znalec umění, který vytvořil slavnou sbírku starožitností umístěných ve vile Ludovisi v Římě a synovec papeže Řehoře XV.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ludovico Ludovisi se narodil v Bologni, která byla v té době části papežského státu, jako syn Orazia Ludovisiho a Lavinie Albergati. Po stopách svého strýce Alessandra Ludovisiho byl formován na jezuitském Collegio Germanico v Římě a pokračoval na univerzitě v Bologni, kde 25. února 1615 získal doktorát z kanonického práva.

Když byl Alessandro Ludovisi uznávaným papežem a přijal jméno Řehoř XV., stal se Ludovico den po jeho korunovaci kardinálem, i když mu bylo pouhých 25 let. Následujícího měsíce byl jmenován arcibiskupem v Bologni, ačkoli zůstal v Římě. Jeho strýc věřil ve svůj úsudek a energii a potřeboval silného a schopného pomocníka, který by pomohl vládnout papežským státům (papež byl koneckonců v pokročilém věku). Ve stejný den byl do čela papežské armády postaven Orazio Ludovisi, Ludovicův otec. Řehoř XV. nebyl svým synovcem zklamaný.

Biskupská genealogie[editovat | editovat zdroj]

Následující tabulka obsahuje genealogický strom, který ukazuje vztah mezi svěcencem a světitelem – pro každého biskupa na seznamu je předchůdcem jeho světitel, zatímco následovníkem je biskup, kterého vysvětil.[1] Kardinál Ludovisi patří k linii kardinála Rebiby. Rekonstrukcím a vyhledáním původu v rodové linii ze zabývá historiografická disciplína biskupská genealogie.

  1. kardinál Scipione Rebiba
  2. kardinál Giulio Antonio Santorio
  3. kardinál Girolamo Bernerio, OP
  4. arcibiskup Galeazzo Sanvitale
  5. kardinál Ludovico Ludovisi

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SODANO, Angelo. Ordinazione episcopale di Mons. Dominique Mamberti: Omelia del cardinale Angelo Sodano. L'Osservatore Romano. 2002-07-03, s. 4. Dostupné online [cit. 2022-10-30]. (italsky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]