Adam Huber z Riesenpachu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adam Huber z Riesenpachu
Narození3. ledna 1545
Velké Meziříčí
Úmrtí23. června 1613 (ve věku 68 let)
Praha
Povolánílékař a pedagog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Adam Huber z Riesenpachu (Rysenpach, Riesenbach), též Adam Huber Meziříčský nebo pouze Huberus (3. ledna 1545, Velké Meziříčí23. června 1613, Praha) byl osobní lékař císaře Rudolfa II., lékař, univerzitní profesor, autor, překladatel a vydavatel lékařských knih a Matthioliho herbáře, kalendářů a pranostik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Adam Huber studoval na německých univerzitách ve Wittenbergu, v Lipsku a v Marburgu. Dále působil jako vychovatel v evangelických šlechtických rodinách, zastával místo městského fyzika (lékaře) v Litoměřicích. Po příchodu do Prahy si otevřel soukromou lékařskou praxi na Starém městě, dále byl univerzitním mistrem, v letech 1578–1580 profesorem artistické fakulty a v letech 1612–1613 dokonce rektorem Karlovy univerzity. Pomáhal Janu Jesseniovi při pitvách, přednášel o dějinách medicíny[1]. S jeho jménem je spojeno i opravné hnutí na pražské univerzitě, byl jeden z defenzorů.

Císař Rudolf II. si jej vybral za svého osobního lékaře. Adam Huber zemřel po záchvatu mrtvice v Praze v roce 1613 a svého císaře přežil o jeden rok.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Spolu s Danielem Adamem z Veleslavína přeložil a roku 1596 vydal Matthioliho herbář. Oproti prvnímu překladu Tadeáše Hájka z Hájku z roku 1562 jej doplnil o další rostliny, například o kaktusy a konopí seté, a úspěšně pokračoval v rozvoji českého botanického názvosloví. S jeho jménem je spojeno další literární dílo – překlad Regimentu zdraví,[2] což byla jakási zdravotní encyklopedie, která poskytovala velmi pestrý obraz tehdejších znalostí a mnohdy kuriózních metod medicíny. Dílo bylo natolik populární, že posledního vydání se dočkalo od F.F. Procházky ještě v roce 1786 a vycházelo ve zkrácené verzi pod titulem Apotéka domácí.[2]

Huber zpracoval a vydával v té době velmi populární hvězdářské kalendáře[2] a řadu minucí, což byly kalendáře s označením dnů, kdy je vhodné pouštět žilou, byly doplněné dřevoryty a řadou praktických informací.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Miloš Grim, Ondřej Naňka, Karel Černý, Anatomie od Veselia po současnost (1514-2014). Praha 2014, s.45
  2. a b c Významní přírodovědci Třebíčska [online]. Třebíč: [cit. 2019-06-08]. Dostupné online. 
Rektoři Karlovy univerzity
Předchůdce:
Jan Campanus Vodňanský
16121613
Adam Huber z Riesenpachu
Nástupce:
Julius Šlik