Svět techniky – Science and Technology Center

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budova STC Ostrava

Svět techniky – Science and Technology Center (STC) je projekt, který vznikl v Dolní oblasti Vítkovice, v Ostravě, za podpory fondů Evropské unie a rozpočtu České republiky. Tuto platformu tvoří dvě části, Malý svět techniky (objekt interaktivní expozice U6), který je zaměřen na historii tradičních technických oborů a Velký svět techniky (objekt STC), který cílí na současnost a budoucnost vědních oborů. Základní myšlenkou projektu je zvýšení prestiže vědy a výzkumu, změna přístupu k technickým oborům, jejich popularizace a zpřístupnění široké veřejnosti.[1] Svět techniky je součástí České asociace science center.[2] Slavnostní otevření proběhlo 26. září 2014.[3]

Velký svět techniky[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zahajovací práce na projektu Světa techniky začaly v roce 2006 zpracováním marketingové strategie pro Moravskoslezský kraj. V letech 2009–2011 projekt pokračoval přípravnými pracemi, byla zpracována základní vize, architektonické řešení a obsah platformy Světa techniky pro popularizaci přírodovědných a technických oborů v Moravskoslezském kraji. V listopadu roku 2011 bylo MŠMT kladně rozhodnuto o přidělení dotace a v květnu 2012 byly zahájeny stavební práce na stavbě STC. V listopadu 2012 byla otevřena první část platformy, a to Malý svět techniky – interaktivní expozice U6. V říjnu 2013 byla dokončena hrubá stavba budovy STC, která byla slavnostně otevřena a zpřístupněna veřejnosti v období od 14. do 20. 3. 2014. Finální dokončení objektu zahrnující instalaci expozic, audio-vizuální techniky a interiérů proběhlo v září 2014. Dne 26. září 2014 byla budova s dokončenými expozicemi a interiérem oficiálně otevřena.[1]

Budova[editovat | editovat zdroj]

Budova Světa techniky – Science and Technology Center (STC) se nachází v průmyslovém areálu Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě. Autorem stavby je architekt Josef Pleskot a jeho AP Ateliér. Stavební práce byly zahájeny v květnu roku 2012. Stavbu realizovalo sdružení firem Vítkovice Mechanika, Subterra a Metrostav.[4] Hrubá stavba byla dokončena v říjnu roku 2013. Jedná se o budovu s trojúhelníkovým půdorysem a prosklenou čelní fasádou. Prosklená fasáda má na délku 125 metrů a na výšku 12,5 metrů. Skládá se ze 150 zrcadlových tabulí, které dohromady váží 115 tun. Na ploše čtrnácti tisíc metrů čtverečních se nachází čtyři stálé expozice (Svět vědy a objevů, Svět civilizace, Svět přírody a Dětský svět) a jedna expozice krátkodobá, určená pro dočasné výstavy.[5] Budova zvítězila v Ceně Klubu Za starou Prahu za novou stavbu za rok 2014.[6]

Lukáš Kaboň - STC.jpg

Stálé expozice[editovat | editovat zdroj]

Svět vědy a objevů[editovat | editovat zdroj]

Expozice zdůrazňuje struktury světa kolem nás a technologie, s nimiž se nyní setkáme a které jsou vysvětleny v pěti dílčích oblastech. V „Matematice“ se mohou návštěvníci seznámit s matematickými vzorci, systémy a jevy hravou formou. „Fyzika“ ukazuje vlny ve všech jejich formách a vztazích, oblast „Nano a Mikro“ zve návštěvníky na cestu do nejmenších rozměrů našeho prostředí. „Lékařské technologie“ znázorňují, jak moderní technologie prodlužují a podporují životy a jaké vymoženosti (například umělé klouby) ulehčují náš každodenní život. Oblast o „Nových materiálech“ se dívá do budoucnosti a seznamuje návštěvníky s technologiemi, jako jsou 3D tiskárny nebo nano-materiály, se kterými se v příštích letech budou setkávat mnohem častěji než dnes.

Svět přírody[editovat | editovat zdroj]

Ve Světě přírody a v jeho jedenácti různých oblastech se návštěvníci naučí lépe chápat svět kolem sebe. Z „Oázy železa“, odkazující na historii Ostravy jako města těžkého kovu a železáren, procházíte přes „Faunu“, „Strom“, „Člověka“, „Vesmír“ až po „Energii“, „Světlo“ a „Elektrickou energii“.

Můžete se zde naučit porozumět tomu, jak svět kolem nás funguje prostřednictvím exponátů, se kterými můžete manipulovat vlastníma rukama nebo pomocí mediálních stanic. Návštěvníci se mohou vyšplhat na obrovský strom, lovit ryby pomocí sonaru, stejně jako delfíni, zjistit, odkud pochází energie, atd. Všude lze narazit na jevy, se kterými se pravidelně setkáváme v našem každodenním životě.

Součástí expozice je také venkovní zahrada o rozloze 2000 čtverečních metrů, která zve návštěvníky k setkání se „skutečnou“ přírodou.

20140922 ZER stc 041.jpg

Dětský svět[editovat | editovat zdroj]

Expozice, která se nachází v budově Velkého Světa Techniky, je určena dětem s doprovodem dospělého. Dospělí se nebudou jen dívat, pomáhají dětem plnit úkoly, hrají si společně s nimi. Na 950 m² v podstatě naleznete svět dospělých, převedený do dětského měřítka, bez písmen a nápisů znázorněný tak, aby i malé dítě vše pochopilo a mohlo si osahat.

Dětský svět vypadá trochu jako krajina, je tu venkov, farma, zvířata, můžete si tu podojit krávu nebo nakrmit slepice, jinde je zas město a stavba, obchod, dílna, lékař, kuchyně či prádelna. Uprostřed všeho je louka, kde děti můžou řádit, běhat a vybírat, kam dál se vydají. Jestli do strašidelného lesa nebo do vodního světa. Nechybí ale i hračky – odrážedla, pískoviště, velká stavebnice, prolézačka, skluzavka či nahrávací studio. Maminky uvítají kojící i přebalovací koutek a malé záchodky pro děti.

Svět civilizace[editovat | editovat zdroj]

V rámci projektu  „Futurova!!! – Najdi si své místo v budoucnosti“, který je  realizovaný s finanční podporou statutárního města Ostrava, právě dokončujeme[kdo?] novou expozici Svět civilizace!

Jak náš život i životní prostředí ovlivňují naše vynálezy a technologie a jak můžeme naopak my sami aktivně přispívat k pozitivnímu i negativnímu směřování civilizace?

Expozice nedává jednoznačné odpovědi, jaký by měl náš vztah ke světu být, ale nabízí informace, které nám mohou pomoci v rozhodování o našem chování ke světu. Základní myšlenkou je, že kdo chce změnit svět, musí začít sám u sebe.

Prostřednictvím interaktivních exponátů zažijete Váš všední den úplně jinak. Přesunete se do zemí třetího světa, kde i pitná voda je vzácností, nahlédnete pod pokličku světových kuchyní, seznámíte se s tím, jaké pomůcky používají děti ve školách jinde ve světě a proč je celoživotní vzdělávání tolik důležité. Podíváte se do historie na převratné milníky ve vývoji Ostravy a konec konců zde můžete i vy zanechat svou stopu pro další generace.

Divadlo vědy[editovat | editovat zdroj]

Divadlo se nachází ve třetím patře našeho science centra. V tomto multifunkčním prostoru probíhají populárně naučné přednášky nebo workshopy s různými tématy, ale především se zde v pravidelných časech koná naše science show, jejímž hlavním cílem je vzdělávat zábavnou a nenucenou formou.

Kapacita Divadla vědy je 105 míst a velikostí mu tak nemohou konkurovat jiná science centra na Moravě. Díky pohodlným sedacím pytlům si můžete užít ničím nerušenou show plnou zábavy. Prostor je navíc velmi dobře akusticky koncipován a nadstandardně technicky vybaven, takže i obyčejná přednáška se stane nevšedním zážitkem.

Kinosál[editovat | editovat zdroj]

Filmy plné strhujícího napětí i faktů promítáme[kdo?] v našem kinosále, jehož kapacita je 194 osob. Kino disponuje špičkovou promítací technikou od firmy Barco, která nabízí zvuk hollywoodských kin a promítací plátno úctyhodný rozměrů (18 x 10 metrů). Návštěvníkům Světa techniky, kteří si zakoupí plné vstupné do expozic Světa techniky, nabízíme[kdo?] promítání našeho 3D filmu. Stačí se jen uvelebit v komfortních sedačkách a ponořit se do aktuálně promítaného dokumentu z produkce BBC.

Dočasná výstava[editovat | editovat zdroj]

Grand Prix[editovat | editovat zdroj]

Unikátní expozice Grand Prix aneb motocykly jak je neznáte má vzdělávat a bavit svou interaktivitou. Přijměte naše poznání a ponořte se do světa závodního sportu minulého století, zažijete pocity šampiónů na stupních vítězů. Následně se také podíváte do budoucnosti a prozkoumáte, jakým směrem se ubírá motocyklový svět.  Některé motocykly byly vyrobeny převážně v 1. polovině  minulého století. V naší expozici nechceme[kdo?] „jen“ vystavovat krásně seřazené veterány motocyklů, u nás je povinností vše vyzkoušet a ošahat! Expozice vznikala ve spolupráci s Moravskoslezským krajem.

ExpoziceDOV.jpg

Střešní zahrada[editovat | editovat zdroj]

Střešní zahrada

Svět techniky disponuje také střešní zahradou, která získala cenu Zelená střecha roku 2016. Autory projektu zelené střechy jsou Ing. Lýdia Šušlíková a Ing. Zdeněk Sendler z Atelieru zahradní a krajinářské architektury. Zahrada je rozdělena na šest částí rozprostírajících se na ploše velké 2000 m2.[7] Náměty pro realizaci byly čerpány v přírodě – na výsypkách, haldách, opuštěných kolejových vlečkách, které jsou pro Ostravu typické. Celá plocha zahrady je rozdělena trojicí dřevěných mol, kolem kterých v podélné ose prochází chodník z nepravidelně rozložených ocelových pororoštů, prosypaných substrátem z ocelových zbytků kovovýroby, po okrajích se terén mírně zvedá. Součástí zahrady jsou také štěrky a kameny z godulského pískovce, pocházející z nedalekých lomů.[8] K zavlažování je používána srážková voda, která je sváděná ze střechy a shromažďovaná v podzemní místnosti v zásobních nádržích s kapacitou 30 000 litrů. Prosklená čelní fasáda budovy Světa techniky má výšku 12,5 m. Její šířka je 125 metrů. Celá tato plocha se skládá ze 150 zrcadlových tabulí, které dohromady váží 115 tun.[9]

Kompozice (rostliny, průchozí trasy, lavičky)[editovat | editovat zdroj]

Zahrada je rozdělena na šest částí, které se tematicky liší. Náměty pro realizaci byly čerpány v přírodě – na výsypkách, haldách, opuštěných kolejových vlečkách, které jsou pro Ostravu typické.

Celá plocha zahrady je rozdělena trojicí dřevěných mol, kolem kterých v podélné ose prochází chodník z nepravidelně rozložených ocelových pororoštů, prosypaných substrátem z ocelových zbytků kovovýroby (tzv. Vítkovický mlat, který je světově unikátním povrchem), po okrajích se terén mírně zvedá. Součástí zahrady jsou také štěrky a kameny z godulského pískovce, pocházející z nedalekých lomů. Dřevěné kvádry podél mol přímo vybízejí k posezení a odpočinku.

Zahrada metamorfóz[editovat | editovat zdroj]

Zahrada metamorfóz připomíná základní koloběh života. Kmeny starých odumřelých stromů jsou rozkládány houbami, aby se postupně staly substrátem pro uchycení nových rostlin. Na střešní zahradě je tento proces urychlený umělou vodní mlhou.

Závlaha a recyklace[editovat | editovat zdroj]

K zavlažování je používána srážková voda, která je sváděná ze střechy Světa Techniky a shromažďovaná v podzemní místnosti v zásobních nádržích s kapacitou 30m3(30 000 litrů). Voda se dostává k rostlinám pomocí hadic a čerpadla, kapkovacích hadic a mlhových trysek.

Rostliny na střešní zahradě toho ovšem vykonávají mnohem více. S trochou nadsázky se dá říci, že recyklují. Polétavý prach, který se po spláchnutí deštěm stane součástí substrátu, je pro kořeny rostlin živinou. Významný je také proces fotosyntézy, kdy se CO2 mění na kyslík a uhlík, ze kterého se stane stavební materiál pro tělo rostliny. Uvolněný kyslík udržuje při životě člověka, umožňuje hoření anebo spalování. Rostliny umí také odpařováním vrátit část vody z půdy do okolního vzduchu a tím ochladit vzduch až o několik stupňů.

Zrcadlová stěna[editovat | editovat zdroj]

Prosklená čelní fasáda budovy Světa techniky má výšku 12,5 m. Její šířka je ohromných 125 metrů. Celá tato plocha se skládá ze 150 zrcadlových tabulí, které dohromady váží 115 tun.

Kuchyňská zahrada[editovat | editovat zdroj]

V této části najdete užitkovou zahradu, která se těší ve městech velké oblibě. Téměř každý si ji může vytvořit ve svém domově. V naší kuchyňské zahradě naleznete mátu, meduňku, kontryhel či jiné byliny. A když najdete jahodu, klidně si dejte.

Kamenný drak a vejce[editovat | editovat zdroj]

V kamenné části zahrady jsou prezentována skalní společenstva, rostliny násypů, kamenných zídek a skal. Tyto rostliny jsou schopny hospodařit s nedostatkem živin a vody a jsou schopny se vypořádat s velkými výkyvy teplot.

Kromě rostlin najdete v této části zahrady tzv. kamenného draka s vejcem. Dokážete ho najít?

Sukulenty[editovat | editovat zdroj]

Nejjednodušší a tím pádem nejlepší rostliny pro zelené střechy. Potřebují málo substrátu a málo péče. Sukulenty umí ve svém těle shromažďovat vodu, která jim umožňuje přežít i velmi dlouhá období sucha. Nejčastější tzv. extenzivní typ zelené střechy.

Malý svět techniky U6[editovat | editovat zdroj]

Expoziční části[editovat | editovat zdroj]

Cesta do středu země[editovat | editovat zdroj]

V úvodu sekce návštěvníkům představuje dobu, kdy se člověk musel spoléhat na nepředpověditelnou sílu přírody – vodní, větrnou, zvířecí, a také na sílu vlastní. Aby se tedy člověk z této závislosti vymanil, musel přijít na nějaký univerzální pomocný nástroj, a právě tím byl parní stroj. Sekce proto ukazuje vývoj od prvotní manuální práce až po vynález parního stroje a jeho použití v průmyslu. Celek uzavírá část strojírenství s interaktivní dílnou, kde je možné si vyzkoušet soustružení nebo frézování.

Tajemství ocelového města[editovat | editovat zdroj]

Následující část výstavy představuje průmyslovou historii Moravskoslezského kraje. Seznamuje se vstupními materiály hutního procesu, se samotným procesem výroby surového železa ve vysokých pecích, s jeho přerodem v ocel v různých ocelářských pecích a s historií zkujňování. Prostor je zde dán rovněž soudobému využití elektrické obloukové pece a modernímu způsobu válcování.

Cesta kolem světa za 80 dní[editovat | editovat zdroj]

Ve třetí části výstavy se návštěvníkům propojí vědomosti z předchozí sekce a poznají praktické využití oceli kolem nás, například při masové výrobě kolejnic, plechů či mostních konstrukcí. Dozví se také zajímavé informace o mohutném vývoji železniční dopravy, budování železniční sítě v České republice, vynálezu parní lokomotivy či parníku. V závěru mohou nahlédnout do železniční zastávky Nová Role se stanovištěm výpravčího, vyzkoušet si telegraf a Morseovu abecedu.

Robur dobyvatel[editovat | editovat zdroj]

Ukazuje vědecké objevy v oblasti elektřiny, věnuje se fyzikálním a chemickým principům jejího vzniku od magnetické indukce k baterii, průmyslové výroby elektřiny až po její každodenní použití. Návštěvník zde ovšem není pouze divák, ale za pomoci jízdního kola coby turbíny, si může vlastní elektřinu vyrobit. Při jízdě na kole může poté na srozumitelné grafice sledovat, jak se díky jeho pohybu šíří elektrická energie z elektrárny přes trafostanici a dráty až do rádia.

Pán světa[editovat | editovat zdroj]

Pátá část expozice se věnuje především spalovanému palivu ve spalovacích motorech, které jsou částečně podobné parnímu stroji, jejichž specifické odlišnosti udávají rozdíly i ve stavbě motoru. Návštěvníci zde sledují historickou cestu spalovacích motorů od jejich využití coby stabilních motorů v továrnách a dílnách, až po jejich přesun do vozidel. V této části výstavy si mohou prohlédnout vše, co se skrývá pod kapotou motoru, a pak se projet na simulátorech jízd různých typů vozidel od motocyklu, přes traktor až po osobní nebo nákladní automobil.

Ze Země na Měsíc[editovat | editovat zdroj]

Následující část navazuje na tu předchozí, neboť další vývoj spalovacích motorů určil jejich širší využití. Rostoucí výkony a klesající hmotnost motoru umožnila jejich umístění do okřídlených strojů. S rostoucím výkonem motoru rostla i rychlost letadel, které se brzy staly dalším dopravním prostředkem. Neustálý vývoj a účast vědeckých institucí v oblasti letectví nakonec vedla ke vzniku vysoce specializované techniky a rozvoji kosmonautiky. Proto zde návštěvníky kromě největšího exponátu výstavy – ponorky Nautilus, překvapí též přistávací kokpit kosmonauta či letecký simulátor.

Plující město[editovat | editovat zdroj]

Tento „vodní svět“ v přízemí expozice zábavně odhaluje tajemství fungování obrovských zaoceánských lodí. V lodním přístavu návštěvníci narazí na interaktivní prezentaci jedné ze stěžejních součástí lodních motorů, klikovou hřídel, která je specialitou vítkovické produkce.

Zmatek nad zmatek[editovat | editovat zdroj]

Poslední oblast, Zmatek nad zmatek, je věnována principům, které nacházejí uplatnění zejména v soudobé technice i v průmyslu. Zároveň se jedná o principy, které teoreticky propojují většinu fyzikálních zákonů, které jsou k vidění v předchozích částech výstavy. Procházka touto částí začíná u historie osvětlení, přechází přes barevné spektrum, včetně možnosti míchání barev, a míří k historii záznamové techniky. Vše korunuje speciální část věnovaná akustice a vlnění a také zvukotěsný tunel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Archivovaná kopie. svet-techniky-ostrava.cz [online]. [cit. 2014-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-28. 
 2. http://www.hvezdarna.cz/sciencecenter/?cat=4
 3. Archivovaná kopie. svet-techniky-ostrava.cz [online]. [cit. 2014-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-27. 
 4. PAVLIŇÁK, Petr. Dolní Vítkovice dnes. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2012, str. 70. ISBN 978-80-86171-42-5.
 5. Archivovaná kopie. dolnivitkovice.cz [online]. [cit. 2014-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-01. 
 6. http://www.zastarouprahu.cz/cena-kzsp
 7. www.dolnivitkovice.cz [online]. Dostupné online. 
 8. Zelené střechy. www.zelenestrechy.info [online]. [cit. 2020-08-25]. Dostupné online. 
 9. ČADKOVÁ, Kateřina. Josef Pleskot - Péče o krajinu je v rukou nás všech [online]. [cit. 2020-08-26]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • PAVLIŇÁK, Petr. Dolní Vítkovice dnes. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2012. ISBN 978-80-86171-42-5.
 • VOLF, Petr. 1492: Příběh Dolních Vítkovic. Praha: Prostor - architektura, interiér, design, o. p. s., 2013. ISBN 978-80-87064-10-8.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]