Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z MŠMT)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Rohanský palác, Karmelitská ulice
Rohanský palác, Karmelitská ulice
Sídlo koresp. adresa sídla:
Karmelitská 529/7
Praha 1, Malá Strana
118 12 Praha 011
Souřadnice
Ministr Robert Plaga (ANO)
Webová stránka www.msmt.cz

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT) je ústřední orgán státní správy pro předškolní zařízení, školská zařízení, základní školy, střední školy a vysoké školy, pro vědní politiku, výzkum a vývoj, včetně mezinárodní spolupráce v této oblasti, a pro vědecké hodnosti, pro státní péče o děti, mládež, tělesnou výchovu, sport, turistiku a sportovní reprezentaci státu. Často bývá zkráceně označováno jen jako Ministerstvo školství. Sídlí v Karmelitské uliciPraze 1-Malé Straně.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvu je podřízena Česká školní inspekce a řada přímo řízených organizací (z nejvýznamnějších Dům zahraniční spolupráce, CERMAT, Národní ústav pro vzdělávání, Národní institut pro další vzdělávání).

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb.

Školská reforma[editovat | editovat zdroj]

Logo MŠMT.jpg
Související informace naleznete také v článku Reforma vysokých škol v Česku.

Ve školním roce 2007/2008 se uvolnily učební osnovy pro 1. a 6. třídy a základní školy si mohly (ale nemusely) vytvořit vlastní učební plány.[1][2][3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1655 bylo školství řízeno superintendanty.[4] Později zde (se sídlem ve Vídni) byla Studijní dvorská komise (Studienhofkommission). Ministerstvo vzniká roku 1848 jako Ministerstvo veřejného vyučování (Ministerium des öffentlichen Unterrichtes), ale vzápětí je přejmenováno na Ministerstvo kultu a vyučování (Ministerium für Cultus und Unterricht). Roku 1918 byl zřízen Úřad pro správu vyučování a národní osvětu, který brzy nesl jméno Ministerstvo školství a národní osvěty. Od roku 1945 Ministerstvo školství a osvěty a od roku 1953 Ministerstvo školství (a zřízeno Ministerstvo kultury, pod které přešla osvěta). Od roku 1988 nese název Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

V roce 2015 ministerstvo udělilo akreditaci programu I ve mně je lídr, který podle religionisty Ivana Štampacha vychází z mormonské nauky.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Školská reforma: “Učitelé musí změnit své zajeté stereotypy“. iDNES.cz [online]. 2008-01-10 [cit. 2016-12-08]. Dostupné online. 
  2. Nový školní rok začal se změnami. Rozhlas.cz. Dostupné online [cit. 2016-12-08]. 
  3. Nová reforma školství by měla odstranit biflování. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2016-12-08]. (česky) 
  4. http://www.msmt.cz/ministerstvo/165-let-ministerstva-skolstvi-mladeze-a-telovychovy - 165 let Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy
  5. České školy učí podle gurua mormonů. Úředníci to schválili. idnes.cz [online]. 14. března 2015 2:00. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]