Kyjovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: kyjovka (Pinna), rod mlžů.
Kyjovka
Kyjovka u boršovských luk v Kyjově
Kyjovka u boršovských luk v Kyjově
Základní informace
Délka toku86,7 km
Plocha povodí665,8 km²
Průměrný průtok0,82 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí4-17-01-065
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Zlínský krajKoryčany, Jihomoravský krajKyjov, Lanžhot)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Dyje
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyjovka (zvaná též Stupava) je malá moravská řeka pramenící na jižním svahu kopce Vlčák v Chřibech a tekoucí dále zhruba na jihozápad Středomoravskými Karpatami a Dolnomoravským úvalem. Je to levostranný přítok Dyje, do které se vlévá v oblasti jejího soutoku s Moravou. Délka toku činí 86,7 km. Plocha povodí měří 665,8 km².

Horní tok[editovat | editovat zdroj]

Pramen Kyjovky pod Vlčákem

Od pramene teče Kyjovka krátce nitrem Chřibů přes obce Staré Hutě a Stupava v okrese Uherské Hradiště, pak vtéká do okresu Kroměříž, kde na katastru města Koryčany napájí stejnojmennou vodní nádrž na pitnou vodu. Dále protéká v Koryčanech (kde se nazývá Stupavkou) pod silnicí u Lískovce, teče údolím pod ulicemi Svatoplukova, Smetanova a Tyršova (zde údolí místně nazýváno Měsíčním), pod bývalou továrnou Michaela Thoneta až ke koryčanskému nádraží, před nímž protéká pod silnicí u Blišic a dále teče směrem k Mouchnicím.

Střední tok[editovat | editovat zdroj]

U Koryčan opouští řeka lesnaté Chřiby a protéká jižním okrajem Litenčické pahorkatiny. Pod městem velkým obloukem obtéká vrch Hradisko (361 m), opouští Zlínský kraj ve prospěch kraje Jihomoravského, u Snovídek (okres Vyškov) se obrací na jih a vstupuje do hlubokého údolí tvořícího východní okraj Ždánického lesa (okres Hodonín). Její tok odsud až do Kyjova sleduje Vlárská dráha z Brna do Veselí nad Moravou. Pod Bohuslavicemi se údolí řeky rozšiřuje (Kyjovská pahorkatina).

Dolní tok[editovat | editovat zdroj]

Kyjovka nad boršovským splavem v Kyjově

Poté, co proteče městem Kyjov, podle nějž dostala jméno, vstupuje Kyjovka, již v regulovaném korytě, do ploché krajiny Dolnomoravského úvalu a pod Mistřínem přijímá zleva jeden ze svých největších přítoků Hruškovici. V nivě u Dubňan zřídila Česká společnost ornitologická nevládní rezervaci Kosteliska zaměřenou na ochranu ptáků. Dále u Dubňan Kyjovka napájí Jarohněvický rybník, kterým začíná rozsáhlá kaskáda Mutěnických a níže Hodonínských rybníků, končící mezi Lužicemi a Hodonínem. Zprava se tu vlévá Prušánka.

Za přemostěním železniční tratě Přerov – Břeclav mění Kyjovka směr z jižního až jihovýchodního na jihozápadní a teče dále po pravém okraji nivy řeky Moravy, do níž nemůže zaústit vlivem jejího ohrázování. Protéká zde podél řady obcí vinařského regionu Podluží (Týnec, Tvrdonice, Kostice, Lanžhot – vše okres Břeclav). Pod Lanžhotem přijímá zprava Svodnici a vtéká do lužních lesů v oblasti soutoku Moravy a Dyje. Zde pak od soutoku s Kopanicí tvoří část staré zemské hranice Moravy a Dolních Rakous, platné do roku 1920. Po několika kilometrech přirozeného meandrujícího toku se pak vlévá zleva do Dyje, nedaleko rakouské obce Rabensburg, v nadmořské výšce asi 150 metrů.

Větší přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Rybník v Bohuslavicích u Kyjova

Průměrný průtokústí činí 0,82 m³/s.[1] Stoletá voda zde dosahuje 50,1 m³/s.[1]

Hlásné profily:[2][3]

Místo Říční km Plocha povodí Průměrný průtok (Qa) Stoletá voda (Q100)
VD Koryčany 74,20 27,61 km² 0,07 m³/s 33,0 m³/s
Kyjov 54,00 117,49 km² 0,26 m³/s 40,0 m³/s

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na řece se nachází vodní nádrž Koryčany a na dolním toku pak rybniční kaskáda Jarohněvického, Mutěnických a Hodonínských rybníků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Průvodní list útvaru povrchových vod Plánu oblasti povodí Dyje – Kyjovka po ústí do toku Dyje [online]. [cit. 2015-04-10]. Dostupné online. 
  2. Evidenční list hlásného profilu stanice VD Koryčany [online]. [cit. 2017-11-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 
  3. Evidenční list hlásného profilu stanice Kyjov [online]. [cit. 2017-11-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-22. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]