Heřman Josef Tyl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heřman Josef Tyl
Narození 31. července 1914
Cakov
Úmrtí 10. prosince 1993 (ve věku 79 let)
Mariánské Lázně
Povolání katolický kněz
Ocenění Cena ÚSTR za svobodu, demokracii a lidská práva (2014)
Nábož. vyznání katolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Heřman Josef Tyl (31. července 1914 Cakov10. prosince 1993 Mariánské Lázně) byl premonstrát, převor a později opat kláštera Teplá v západních Čechách, byl významnou osobností katolické církve v Československu ve 20. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rodný dům v Cakově.

Narodil se v Cakově v okrese Olomouc. Po maturitě na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži byl přijat do noviciátu v klášteře – kanonii premonstrátů v Nové Říši, kde přijal řeholní jméno Heřman Josef. Studoval teologii, a v roce 1940 byl vysvěcen na kněze.

V novoříšském klášteře zastával funkci provizora (správce hospodářských záležitostí kanonie). V roce 1942 byl spolu s celým řeholním osazenstvem kláštera zatčen gestapem, postupně se svými spolubratry prošel vězením v Jihlavě, v Brně v Kounicových kolejích, a následně koncentráky v Osvětimi a Buchenwaldu. Během této doby řada vězněných kapitulárů novoříšských, včetně opata Pavla Součka, zemřela.

V roce 1945 se P. Tyl mohl se zbytkem kapitulárů vrátit do Nové Říše. Dlouho zde nepobyl, protože již v r. 1946 si jej klášter Teplá zvolil převorem-administrátorem (tj. převorem s právy opata). V této době P. Tyl sepsal publikace o klášterech v Nové Říši a Teplé.

V roce 1952 následovalo zatčení P. Tyla. Byl odsouzen na 12 let, ale po šesti letech byl propuštěn. Jakožto duchovní bez státního souhlasu si potřeboval najít civilní zaměstnání. Pracoval jako skladník a nakonec i jako místopředseda JZD v rodném Cakově. Od roku 1964 mohl opět působit v duchovní správě. Byl administrátorem v Bohuslavicích u Konice a následně děkanství v Mariánských Lázních. Zde mu jako kaplan vypomáhal pozdější pražský světící biskup Karel Herbst. Od roku 1974 byl opět Josef Tyl bez státního souhlasu. Pracoval poté na Moravě, v Bítově na Znojemsku. Až v roce 1987 dostal státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti a do roku 1989 sloužil ve farnosti Slatinice u Olomouce.

Krátce po revoluci v roce 1989 se P. Tyl vrátil do tepelského kláštera, byl zde zvolen opatem a přijal opatskou benedikci. Opatský úřad vykonával až do roku 1992, kdy kvůli zhoršující se skleroze multiplex rezignoval. O rok později zemřel v Mariánských Lázních a je pohřben v Klášteře Teplá.

V oceňovaném českém historickém dramatu Bumerang ztvárnil opata Heřmana Tyla herec Stanislav Zindulka. (režie: Hynek Bočan, scénář: Jiří Stránský, rok premiéry: 1996)

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Psancem (vlastní životopis)
  • Moji nejdražší (2 díly)
  • Opatský chrám sv. Petra a Pavla v Nové říši (Věnováno památce 300. výročí příchodu premonstrátů do Nové Říše na Moravě : 1641–1941)
  • Klášter Teplá
  • Strom krásný a urostlý – myšlenky a vzpomínky z let 1951–1958
  • Dar z koncentračního tábora české dívce

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Bronzovou pamětní desku na rodném domě Heřmana Josefa Tyla vytvořil Otmar Oliva. Byla odhalena 12. října 2014.[1]
ZDE SE NARODIL
P. JOSEF HEŘMAN TYL
31. 7. 1914 – 10. 12. 1993
OPAT PREMONSTRÁTSKÉHO
KLÁŠTERA V TEPLÉ U MARIÁNSKÝCH LÁZNÍ
VĚZEŇ DVOU TOTALITNÍCH
REŽIMŮ, NACISTICKÉHO
A KOMUNISTICKÉHO.
AD
MMXIV

V roce 2014 mu byla udělena Cena Václava Bendy (in memoriam).[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i. (2017). "Cakov Pamětní deska Heřmanu Josefu Tylovi". Přístupno 29. října 2017.
  2. Slavnostní předání Ceny Václava Bendy 2014 [online]. Ústav pro studium totalitních režimů, 2014 [cit. 2017-06-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Heřman Josef Tyl na Wikimedia Commons

51. opat tepelský
Předchůdce:
Gilbert Helmer
19891992
Heřman Josef Tyl
Nástupce:
Jan Křtitel Vladimír Franze