Novodvorský močál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Novodvorský močál
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Panské Nové Dvory - Novodvorský močál 2.jpg
Základní informace
Vyhlášení1. prosince 2001
VyhlásilOkresní úřad Frýdek-Místek
Nadm. výška319 - 322 m n. m.
Rozloha2,70 ha[1]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresFrýdek-Místek
UmístěníFrýdek-Místek (k. ú. Panské Nové Dvory), Dobrá
Souřadnice
Novodvorský močál
Novodvorský močál
Další informace
Kód2146
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Novodvorský močál je přírodní rezervace ev. č. 2146 na katastrálním území města Frýdek-Místek, Panských Nových Dvorech a katastrálním území obce Dobrá v okrese Frýdek-Místek. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Důvodem ochrany je významný komplex lesních a nelesních mokřadů s výskytem ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Lokalita[editovat | editovat zdroj]

Novodvorský močál se rozkládá v jihovýchodní části Panských Nových Dvorů. Vznikl samovolným vývojem na místě dřívějšího rybníka, jehož pozůstatky včetně provalené hráze lze na místě ještě pozorovat. Močál je napájen potokem Vlček pramenícím poblíž ve Frýdeckém lese. Na několika místech potoka jsou znatelné vířící prameny.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Močál se skládá ze dvou částí, lesní a volné. Lesní část je tvořena jasanem ztepilým (Fraxinus excelsior) a olší lepkavou (Alnus glutinosa), které doprovází dub letní (Quercus robur) a bříza bělokorá (Betula pendula), vzácně i jilm horský (Ulmus glabra). Keřové patro tvoří zejména krušina olšová (Frangula alnus). Volná část bez lesního porostu je tvořena přesličkou lesní (Equisetum sylvaticum), ostřicí třeslicovitou (Carex brizoides), papratkou samičí (Athyrium filix-femina), kyčelnicí žláznatou (Dentaria glandulosa), řeřišnicí hořkou (Cardamine amara), třtinou šedavou (Calamagrostis canescens) a ostružiníkem (Rubus).

V přírodní rezervaci roste ohrožený ďáblík bahenní (Calla palustris), prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata). [2]

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V období s dostatkem vody se zde vyskytuje střevle potoční (Phoxinus phoxinus) a poblíž tůní můžeme spatřit skokana hnědého (Rana temporaria). Žije zde čolek horský (Triturus alpestris) a několikrát tu byla pozorována i téměř ohrožená vydra říční (Lutra lutra). [2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. a b GOLISOVÁ, Marcela. Zhodnocení současného stavu a péče o vybraná chráněná území Ostravska. Brno, 2012. Dostupné z: http://is.mendelu.cz/zp/index.pl?podrobnosti=30570. Diplomová práce. Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie, Mendelova univerzita v Brně. Vedoucí práce Martin Svátek.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]