Levnov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Levnov
Skála se zbytky hradu
Základní informace
Výstavba 14. století
Poloha
Adresa Ketkovice, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Levnov
Levnov
Další informace
Rejstříkové číslo památky 20664/7-771 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Levnov (též Ketkovický hrad) je zřícenina hradu mezi obcemi Senorady a Ketkovice v okrese Brno-venkov. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.[1]

Zřícenina se nachází na 120 metrů vysokém skalním ostrohu nad řekami Oslavou a Chvojnicí poblíž jejich soutoku. Přímo pod hradní skálou se nachází Ketkovický mlýn. Hrad se nachází na turistické značce tři kilometry jižně od obce Ketkovice a v jejím katastrálním území a je součástí přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice. Z hradu je výhled na údolí řeky Oslavy, zříceninu hradu Kraví Hora, Velkou skálu na protějším říčním břehu a také jadernou elektrárnu Dukovany.

Název Levnov získala zřícenina hradu znovu zpět až v roce 1970. Tehdy byl identifikován na základě zápisů v archiváliích, do té doby se nevědělo, kde Levnov stával. Hrad byl vystavěn na počátku vlády Karla IV. Lévou z Levnova (podle kterého nese jméno Levnov). Později sloužil na ochranu zboží třebíčského kláštera. Po čase klesl jeho význam a byl majiteli opuštěn, jako mnoho jiných. Šlechta si stavěla pohodlnější sídla. Rozhodnutím Moravského zemského sněmu byl hrad vykoupen a spolu s ostatními určen ke zboření. Důvodem pro toto rozhodnutí bylo zamezit usidlování loupeživých rytířů, kteří odtud plenili okolí. Proto byl hrad v roce 1442 obležen zemskou hotovostí, dobyt (prý se posádka hradu vzdala za volný odchod do Rakous) a rozbořen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-04-02]. Identifikátor záznamu 131506 : Hrad Levnov, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]