Háj u Louky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Háj u Louky
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
PR Háj u Louky (06).jpg
Základní informace
Vyhlášení 1. srpna 1992
Nadm. výška 280—330 m n. m.
Rozloha 16,5 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Hodonín
Umístění Louka
Souřadnice
Háj u Louky
Háj u Louky
Další informace
Kód 1739
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Háj u Louky je přírodní rezervace ev. č. 1739, která se nachází v okrese Hodonín na jihovýchodním okraji obce Louka. Rezervace je spravována regionálním pracovištěm AOPK v Brně.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Ve vyhlášce Okresního úřadu v Hodoníně o zřízení přírodní rezervace Háj u Louky je jako hlavní důvod uvedena ochrana jednoho z nejcennějších listnatých lesů v Bílých Karpatech. Ze stromů zde převažuje habr. V bohatém bylinném porostu se vyskytuje sněženka podsněžník, ladoňka dvoulistá, medovník meduňkolistý, lilie zlatohlavá a další vzácnější druhy rostlin.[1]

Charakteristika území[editovat | editovat zdroj]

Geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Z geomorfologického hlediska se rezervace nachází na území Vizovické vrchoviny. Lokalita je rozdělena na dvě části tělesem železniční trati z Veselí nad Moravou do Velké nad Veličkou, na severu je ohraničena říčkou Velička.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Lokalita je významná též z hlediska geologického, neboť zdejší výchozy nivnického souvrství v rámci tzv. svrchního oddílu bělokarpatské jednotky magurského flyše představují dosud nejrozsáhlejší známý profil tímto souvrstvím. Jedná se o přirozený nesouvislý odkryv, dlouhý zhruba 500 metrů, dosahující výšky až 20 metrů. V nivnickém souvrství převládají vápnité jílovce a slínovce nad pískovci. Jílovce v přírodní rezervaci se vyznačují pestrou paletou barev – vyskytují se zde jílovce bílošedé, hnědošedé, zelenošedé, žlutošedé a dokonce i okrově zbarvené, které nejsou z ostatních litostratigrafických jednotek bělokarpatského flyše známy.[2]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přírodní rezervace se rozkládá při levém břehu říčky Velička, jejíž tok odděluje chráněný les od silnice č. 71 a od jižního okraje obce Louka. Od železniční zastávky Louka u Ostrohu je lokalita vzdálena 300 metrů východním směrem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vyhláška OÚ v Hodoníně
  2. VŮJTA, Martin. Háj u Louky [online]. ČGS, 1993-11-22 [cit. 2015-12-30]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]