Heinrich Wilhelm Ernst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heinrich Wilhelm Ernst
Heinrich Wilhelm Ernst
Heinrich Wilhelm Ernst
Narození8. června 1812
Brno, Morava
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí8. října 1865 (ve věku 53 let)
Nice
FrancieFrancie Francie
Povoláníhudební skladatel a houslista
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heinrich Wilhelm Ernst (8. června 1812, Brno8. října 1865, Nice) byl moravský houslista, violista a hudební skladatel židovského původu. Ve své době byl považován za nástupce Paganiniho. V listě domovského práva je uvedený rok narození 1812 přepsán jiným rukopisem na rok 1814. Z dalších listin, zejména z nápisu na reliéfu náhrobního kamene, však lze odvodit, že skutečným rokem jeho narození je rok 1812. Životem H. W. Ernsta se podrobně zabývá kniha Jana Pěčky: Heinrich Wilhelm Ernst. Paganini z Brna. (vydalo Brno : Archiv města Brna, c2007).

Život[editovat | editovat zdroj]

Housle začal studovat ve věku devíti let, malý génius byl přijat na vídeňskou konzervatoř, kde studoval hru na housle u Josepha Böhma a skladbu u Ignáce von Seyfrieda. Velmi ho ovlivnilo, když uslyšel hrát Paganiniho a snažil se napodobit jeho styl. Cestoval po Evropě, vystupoval při houslových koncertech a komponoval. Poslední léta svého života se houslím ze zdravotních důvodů nemohl věnovat a trávil penzi v Nice, kde roku 1865 zemřel.

Od Paganiniho stylu hry se odklonil a jako jediný virtuóz se věnoval komorní hře. Založil slavné Londýnské Beethovenovo kvarteto, kde hrál prim. Druhé housle Joseph Joachim, violu slavný polský houslista Henryk Wieniawski, violoncello hrál Alfrédo Piatti. Byl i spoluzakladatelem Beethovenovy společnosti v Londýně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]