Daniel Vetter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Daniel Vetter
Narození1592
Hranice
Úmrtí1669 (ve věku 76–77 let)
Povolánítiskař
Významná dílaIslandia aneb krátké vypsání ostrova Islandu
Manžel(ka)Kristina Poniatowská (1632–1644)
RodičeJiří Strejc
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Daniel Vetter, též Strejc, (12. srpna nebo 12. října 1592 Hranice – asi 1669 Brzeg) byl původem český bratrský tiskař, spisovatel a cestovatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se bratrskému duchovnímu Jiřímu Strejcovi jako jeho čtvrtý syn. Roku 1613 podnikl cestu na Island, v letech 1618 a 1619 byl zapsán na studiích bohosloví na univerzitě v Heidelbergu. Byl také učitelem češtiny nejstaršího syna českéh krále Fridricha Falckého (Jindřicha Fridricha).

Později studoval na univerzitě v Leidenu a roku 1632 se připojil k českým exulantům v Lešně, kdy byl brzy po svém příchodu ordinován na kněze, zvolen tiskařem (tiskárna byla pokračovatelkou kralciké tiskárny). Zde se také oženil se schovankou Jana Amose Komenského Kristinou Poniatowskou.

Po požáru Lešna v roce 1656 se Vetter s dalšími exulanty přesunul do slezského města Břeh (dnes polský Brzeg), kde zřejmě zemřel.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Vetter se stal významným zejména vydáním cestopisu Islandia aneb krátké vypsání ostrova Islandu podle jeho cesty na Island roku 1613. Cestopis vyšel roku 1638 nejprve polsky a téhož roku česky a v roce 1640 ještě německy. Cestu podnikl se spolužákem Janem Salmonem a tito dva zřejmě jako první Češi navštívili Island, přičemž Vetterův cestopis je první český cestopis z Islandu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]