František Cundrla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
doc. akad. mal. František Cundrla
František Cundrla v ateliéru
František Cundrla v ateliéru
Narození25. listopadu 1943
Strážnice
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Úmrtí25. dubna 2011 (ve věku 67 let)
Hodonín
ČeskoČesko Česko
NárodnostMoravská
Alma materAkademie výtvarných umění v Praze
Povolánímalíř, učitel a kreslíř
Manžel(ka)Jasna Cundrlová
Znám jakoMalíř moravského Slovácka
OceněníZlatá medaile ČVUT I. stupně
Cena Jihomoravského kraje (2010)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Cundrla (25. listopadu 1943 Strážnice25. dubna 2011 Hodonín) byl český malíř a vysokoškolský pedagog pobývající v Praze a zejména ve Strážnici na Moravském Slovácku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od dětství se věnoval kresbě a později i malbě. Studoval na UMPRUM v Uherském Hradišti a na AVU v Praze. Jako pedagog začínal na UMPRUM v Uherském Hradišti. Posléze 22 let vyučoval kresbu na Fakultě architektury ČVUT[1]. Přátelil se s malířem Janem Zrzavým a historikem umění Jiřím Kotalíkem. Je znám především skrze zažité interpretace díky svým studiím pohybu, v nichž využíval folklorních a tradičních kulturních motivů okolí Strážnice (motivy tančících figur šohajů). Jeho tvorba čítá ohromné množství malířských a pero-kresebných děl, ve kterých se opakuje pouze několik málo motivů (autor však vypracoval velmi osobitý styl přesahující malbu samu).

Kvůli neobeznámenosti širší veřejnosti (jak laické, tak akademické) je Cundrla do dnešních dnů spíše neznámá persona dějin českého výtvarného umění a víceméně tak upadl v zapomnění. Se snahou podat systematičtější pohled na malířův život a dílo se od jara roku 2017 věnuje Filip Martinek filosoficko-historické práci na vůbec první monografii o Františku Cundrlovi.[2][3][4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. In memoriam František Cundrla. fa.cvut.cz [online]. [cit. 12.2.2018]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  2. MARTINEK, Filip. Máte doma obrazy (či kresby), jejichž autorem je František Cundrla? Pomozte vznikající monografii o malíři Moravského Slovácka. Strážničan [online]. Kulturní dům Strážničan, Leden 2018 [cit. 12.2.2018]. Dostupné online. 
  3. MARTINEK, Filip. Zřízení transparentního účtu na podporu vydání monografie o malíři Františku Cundrlovi a poděkování za stávající podporu. Strážničan [online]. Kulturní dům Strážničan, Březen 2018 [cit. 5.3.2018]. Dostupné online. 
  4. MARTINEK, Filip. Salon Františka Cundrly. Strážničan [online]. Kulturní dům Strážničan, Říjen 2018 [cit. 3.2.2019]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]