Jevišovice (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jevišovice
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavba kolem r. 1289
Zánik po r. 1448
Stavebník neznámý
Současný majitel Česká republika
Další majitelé páni z Kunštátu
Poloha
Adresa Střelice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Jevišovice (hrad)
Jevišovice (hrad)
Jevišovice (hrad), Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 14694/7-6753 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Jevišovice stával nad řekou Jevišovkou severovýchodně od městečka Jevišovice, v katastru obce Střelice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Již v pravěku sloužilo místo jako výšinné sídliště. Jedna z fází eneolitu, zde objevená a popsaná, je nazývána podle tohoto naleziště jevišovická kultura.

Hrad vznikl kolem roku 1289 jako sídlo jevišovické větve pánů z Kunštátu. Ve 14. století se kvůli nedostatku majetku větve o hrad dělilo až 6 rodin. Roku 1409 jsou zmiňováni Petr a Jindřich Zajímač ze Jevišovic, kteří byli v Brně za loupeže popraveni. Asi nejslavnějším majitelem byl Hynek Jevišovický z Kunštátu, zvaný Suchý Čert. Ten se spolu s Janem Sokolem z Lamberka a dalšími husity zúčastnil v roce 1404 obrany Znojma přes vojsky uherského krále Zikmunda a vévody Albrechta Rakouského. Roku 1408 Hynek umírá. Jevišovická větev rodu se postupně radikalizovala, což se hradu stalo osudným. V říjnu 1421 jej oblehla vojska rakouského vévody Albrechta, dobyla a rozbořila. Hrad nebyl obnoven a nahradil jej dnešní Starý zámek. Poslední zmínka pochází z roku 1448.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hrad stával na ostrohu nad řekou. Vstup do předhradí vedl z jihovýchodu. Následně cesta vedla přes 12–16 m široký příkop do druhé části hradu. Na severní straně se nacházela velká, snad obytná, budova. Jádro hradu se nacházelo na severozápadě a cesta do něj vedla branou od jihu. Stával zde palác a pravděpodobně také věž. Jediným aktivním obranným prvkem byla bašta v předhradí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]