Zbyněk Vybíral

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
prof. PhDr. Zbyněk Vybíral, Ph.D.
Narození3. října 1961 (59 let)
Československo Uherské Hradiště, Československo
Povolánípsycholog
OceněníStříbrná medaile MU (2019)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Zbyněk Vybíral (* 3. října 1961 v Uherském Hradišti) je českým psychologem a pedagogem Katedry psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kterou v letech 20052017 rovněž vedl. Po vědecké stránce se zabývá psychoterapií, slovní komunikací a kritickou psychologií.

Aktuální profesní působení[editovat | editovat zdroj]

Zbyněk Vybíral vyučuje zejména v oblastech psychoterapie, kritické psychologie, základní i aplikované sociální psychologie a poradenské psychologie (se zaměřením na manželství a rodinu). Kromě toho v letech 20022010 koordinoval českou část mezinárodního projektu e-learningového vzdělávání v teorii psychoterapie SEPTIMUS a zabýval se výzkumy v oblasti internetové komunikace. Zbyněk Vybíral kromě toho kriticky vystupuje proti porušování etického kodexu psychology a psychoterapeuty, je členem Society for Psychotherapy Research. Zasluhuje se také o popularizaci psychologie v České republice, kromě publikace popularizačních knih spolupracuje např. s nakladatelstvím Nová beseda, do jehož edice Co je nového přispěl svým titulem Co je nového v psychologii.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Kromě toho působil mezi roky 19902006 jako šéfredaktor a později i jako vydavatel časopisu pro psychoterapii Konfrontace, v letech 20072010 byl šéfredaktorem časopisu Psychoterapie, nyní je v jeho redakční radě. Píše i prózu[1].

Vybrané publikace[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. VYBÍRAL, Zbyněk. Nocleh na letišti Gatwick. Ostrava: Protimluv, 2016. ISBN 978-80-87485-35-4. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]