Věra Černá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Věra Černá
Narození17. května 1963 (60 let)
Brno
Alma materVysoké učení technické v Brně
Povolánísportovní gymnastka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Mistrovství světa ve sportovní gymnastice
zlato MS 1979 Fort Worth kladina

Ing. Věra Černá (* 17. května 1963, Brno) je bývalá československá sportovní gymnastka a mistryně světa na kladině z roku 1979, několikanásobná mistryně republiky, medailistka ze Světových pohárů a trenérka. Získala celkem 63 medailí z vrcholných akcí. Píše básnické sbírky a plánuje vydání monografie.[1]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Věra Černá pochází z brněnské sportovní rodiny. Její matka hrála házenou. Má vnučku Terezu a Isabelu. Dvě dcery, dvojčata Kristýnu a Lucii, které se také věnovaly sportovní gymnastice. Syna Daniela, který je mistr republiky ve stolní hře dáma. Oba rodiče svou dceru velmi podporovali a matka jí pomáhala po těžké operaci mozku. Otec již zemřel, což Věru hodně zasáhlo.

Vystudovala s vyznamenáním Vysoké učení technické v Brně stavební inženýrství.

V roce 2003 kvůli operaci pozdě objeveného nádoru na mozku ležela tři dny v kómatu.

Angažuje se v iniciativě Hnutí pro sport, jejíž cílem je vyčlenit ze státního rozpočtu fond na rozvoj sportování mládeže i na podporu bývalých reprezentantů, kteří potřebují pomoc.[2]

Gymnastika[editovat | editovat zdroj]

V šesti letech začala s rytmikou. V osmi letech začala trénovat gymnastiku ve Zbrojovce Brno. Už v jedenácti letech se dostala do české reprezentace. V reprezentačním národním týmu byla mezi lety 1974 až 1980.

Na mistrovství Československé socialistické republiky se umístila většinou na 2. místě za Evou Marečkovou. V roce 1977 skončila na svém prvním Mistrovství Evropy na 5. místě. V roce 1979 na Světovém poháru v Americe vyhrála bradla a kladinu, na prostných se umístila na 2. místě, takže si přivezla domů tři skleněné poháry. Ale větší úspěch měla na mistrovství světa v americkém Fort Worth, kde získala zlatou medaili ze soutěž na kladině.

V sobotu 21. června 1980 na reprezentačním soustředění v Nymburku před Letními olympijskými hrami v Moskvě si při doskoku poranila páteř. Praskl jí třetí bederní obratel a obě ploténky z důsledku dlouhodobého přetěžování páteře, což znamenalo konec její sportovní kariéry. Dva měsíce ležela v brněnské nemocnici a nemohla se hýbat, nebylo jisté zda bude vůbec někdy chodit.[3] Poté se gymnastice věnovala jako trenérka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]