Šebestián Kubínek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šebestián Kubínek
Šebestián Kubínek
Šebestián Kubínek
Narození 1. ledna 1799
Blažovice
Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Úmrtí 18. července 1882 (ve věku 83 let)
Brno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šebestián Kubínek (1. ledna 1799 Blažovice[1]18. července 1882 Brno[2]) byl moravský písmák, laický katolický kazatel a šiřitel dobrých knih.

Ve 48 letech prodal zděděný statek a přilehlá pole. Poté se začal naplno věnovat misijní činnosti. Více než 30 let života strávil na pěších cestách po Moravě, kdy prodával a rozdával české knihy (podle odhadu při přepočtu na dnešní měnu více než za 3 miliony korun). Šlo zejména o knihy Dědictví Svatojánského a Dědictví Cyrilometodějského.[3] Svými současníky byl nazýván Apoštol dobrého tisku.[4] Patřil mezi významné představitele obrozeneckých kolportérů oddychové i vzdělávací literatury. Cílem takto rozšiřovaných tiskovin bylo pozvednout duševní rozhled a vzdělanost venkovského obyvatelstva.[5] Šebestián Kubínek je vyobrazen na sv. Hostýně u oltáře Panny Marie Lurdské.

Jako jediný syn zámožného rolníka zaplatil o masopustní zábavě muzikantům, aby hráli ještě po půlnoci z úterka na středu a tančil se svou nevěstou. Ráno o masopustní středě jej přišli probudit s oznámením, že jeho nevěsta je mrtvá. Považoval to za trest boží a na pokání prodal svůj majetek, konal dobré skutky, pěšky chodil až do Prahy a po českých zemích roznášel ve škrošni knížky náboženského obsahu.

—vzpomínky matky ing. Jaroslava Langera (1899-1981), Životopis (rukopis)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Actapublica - Matriky - Moravský zemský archiv Brno - Matriční záznam o narození a křtu. actapublica.eu [online]. [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  2. Actapublica - Matriky - Moravský zemský archiv Brno - Matriční záznam o úmrtí a pohřbu. actapublica.eu [online]. [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  3. Šebestián Kubínek: Farnost Blažovice. farnostblazovice.webnode.cz [online]. [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  4. Šebestián Kubínek – Apoštol dobrého tisku. katolicka-kultura.sweb.cz [online]. [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 
  5. F. L. Věk, páter Vrba, Josef Schmidinger aj. Kolportéři a agitátoři národního obrození. www.kolportaz.cz [online]. [cit. 2019-02-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]