Okrouhlá (okres Blansko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Okrouhlá
Zvonice
Zvonice
Znak obce OkrouhláVlajka obce Okrouhlá
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0641 582131
Kraj (NUTS 3) Jihomoravský (CZ064)
Okres (LAU 1) Blansko (CZ0641)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Boskovice
Historická země Morava
Katastrální území Okrouhlá u Boskovic
Katastrální výměra 6,69 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 588 (2019)[1]
Nadmořská výška 597 m n. m.
PSČ 680 01
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Okrouhlá 123
68001 Boskovice
Starosta Gustav Grün
Oficiální web: www.okrouhla.cz
E-mail: okrouhla@okrouhla.cz
Okrouhlá
Okrouhlá
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okrouhlá je obec v okrese Blansko v Jihomoravském kraji. Žije zde 588[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název obce vznikl podle původního tvaru obce. Nejstarší historická zpráva o obci je z roku 1447. Dle tradice stávala Okrouhlá mezi nynější vsí a obcí Benešov na nejvyšším místě u Karličkovy luže. Obec odedávna patřila k Šebetovskému panství a tvořila část panství kláštera Hradišťského u Olomouce. V roce 1490 opat Jan, mimo jiné, tehdejší obec zastavil vladykovi Jindřichovi z Jezer a z Ptení. Později byla ves přifařena do Knínic. Také školou patřila do Knínic, odkud sem potom docházel pomocník. Od roku 1850 je součástí obce osada Melkov, ležící asi 1 kilometr západním směrem od obce. Kříž na návsi u zvonice je jedinou kulturní památkou v obci. Ves velmi utrpěla požárem roku 1885, kdy bylo zničeno více jak 30 domů a v roce 1903 12 domů.

K významným událostem 20. století bylo pro obec ustanovení Středomoravského lesního družstva, jehož členem je obec od roku 1928 a které obnovilo činnost v roce 1996. Toto družstvo, které hospodaří na cca 2 500 ha lesa, je složeno z 22 obcí (čtyři z Blanenska, čtyři z Vyškovska a čtrnáct z Prostějovska) a je tvořeno 39 podíly, z nichž obec vlastní dva podíly.

Významné historické události v datech[editovat | editovat zdroj]

Vývoj událostí v obci:

Rok Událost
1827 Vystavěna dřevěná škola
1931 Zprovoznění vodojemu a vodovodu
1940 Schválení elektrifikace obce
1965 Otevření kulturního domu
1982 Přestavba školy na Mateřskou školu
1990 Obec má vlastní obecní samosprávu
1994 Zprovozněna splašková kanalizace
1995 Zprovoznění telefonizace
1996 Zprovoznění plynofikace

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Okrouhlá zaujímá místo v severní části blanenského okresu, 8 km severovýchodně od Boskovic v nadmořské výšce 603 m n. m. Území náleží k vyšším polohám Drahanské vrchoviny. Převládá zde mírně zvlněný reliéf, pro který je charakteristické střídání široce zaoblených hřbetů a táhlých mírných svahů se široce vydutými svahovými úpady, s pramennými úseky toků. Nejvyšším bodem je Kudlinka (638 m n. m.), nejnižší polohy jsou na severním okraji katastru v údolí Višňového potoka a na západním okraji v údolí říčky Bělé (420 m n. m.).

Území obce se nachází v povodí říčky Bělé a je odvodňováno potoky, které jsou jejími levými přítoky, z nichž nejvýznamnější jsou potoky Višňový a Kořenecký. Nedaleko od obce, již mimo katastrální území se nalézá Vodní nádrž Boskovice. Její ochranná pásma zasahují na katastr obce a zahrnují kromě zalesněných částí veškeré pozemky. Severozápadní část katastru zasahuje do klidové oblasti Řehořkovo Kořenecko.

Téměř polovina katastrálního území (669 ha) je zalesněna (45%), přibližně stejnou část zaujímá zemědělská půda, zbytek připadá na vodní, zastavěné a ostatní plochy. Geologicky záleží toto území Českému masivu, podloží tvoří horniny spodního karbonu – zejména droby, ve východní části se místy střídají s jemnozrnnými drobami a břidlicemi. Na západním okraji, na styku s Brněnským masivem, se vyskytují pruhy vápenců. Nejrozšířenějším půdním typem jsou hnědé půdy kyselé.

Kulturní dům

Po stránce klimatické patří území obce do oblasti mírně teplé, převažuje zde západní, severozápadní a jihozápadní proudění.

Symboly obce[editovat | editovat zdroj]

Na základě obecního návrhu a po projednání ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a podvýboru pro heraldiku tohoto výboru Poslanecké sněmovny, byly obci uděleny symboly: znak a prapor. Tyto byly slavnostně předány starostovi obce dne 20. dubna 2000 předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem.

  • Znak: v zeleno – stříbrně děleném štítě nahoře stříbrné brány, dole prohnutý stonek lnu přirozené barvy.
  • Prapor: zeleně – bílo šikmo dělený list; v bílém poli tři vodorovné pruhy, modrý, zelený a modrý.

Symboly byly převzaty z nalezeného historického pečetidla obce Okrouhlá.

Okrouhlecká zvonice

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kříž z roku 1803
  • Zvonice

Místní zvyky[editovat | editovat zdroj]

V obci se udržují některé lidové tradice:

  • Ostatky – každý rok se v místní hospodě sejdou různé masky a vyrážejí na průvod po obci, večer následuje v kulturním domě pochování basy s bohatou tombolou
  • Velikonoce – od Zeleného čtvrtka po Bílou sobotu tradičně chodí po obci děti s hrkači, protože "zvony odletěly do Říma", v sousední vesnici v Benešově jsou v kostele Povýšení svatého Kříže svěceny velikonoční pokrmy, na Velikonoční pondělí je mrskut s velikonoční pomlázkou
  • Pálení čarodějnic – každý rok 30. dubna se na místním výletišti pálí čarodějnice

Různé sportovní a kulturní akce regionálního charakteru:

  • tradiční závody horských kol o Pohár Drahanské vrchoviny, závody v motosköringu, krajské soutěže a orientační závody, dětský karneval, výstavy modelářského kroužku
  • tradice návštěv stejnojmenných obcí v republice, už byly navštíveny obce Okrouhlá v jižních Čechách (u Milevska), v západních Čechách (u Chebu) a v severních Čechách (u Nového Boru).

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]