Okrouhlá (okres Blansko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Okrouhlá

Zvonice
Znak obce OkrouhláVlajka obce Okrouhlá
znakvlajka
Lokalita
Status městys
LAU (obec) CZ0641 582131
Kraj (NUTS 3) Jihomoravský (CZ064)
Okres (LAU 1) Blansko (CZ0641)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Boskovice
Historická země Morava
Katastrální území Okrouhlá u Boskovic
Katastrální výměra 10,5 ( 25,3 ) km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 584 (2017)[1] (e)
Nadmořská výška 597 m n. m.
PSČ 680 01
Zákl. sídelní jednotky 1
Části obce 1
Katastrální území 1
Adresa úřadu městyse Okrouhlá 123
68001 Boskovice
Starosta Ing. Bronislav Šamšula
Oficiální web: www.okrouhla.cz
Email: okrouhla@okrouhla.cz
Okrouhlá
Red pog.svg
Okrouhlá
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městys Okrouhlá se nachází v okrese Blansko, kraj Jihomoravský. Žije zde necelých 600 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název městyse vznikl podle původního tvaru obce. Nejstarší historická zpráva o městysi je z roku 1447. Dle tradice stávala Okrouhlá mezi nynější obcí Benešov na nejvyšším místě u Karličkovy luže. Městys odedávna patřila k Šebetovskému panství a tvořila část panství kláštera Hradišťského u Olomouce. V roce 1490 opat Jan, mimo jiné, tehdejší městys zastavil vladykovi Jindřichovi z Jezer a z Ptení. Později byla městys přiřazena do Knínic. Také školou patřila do Knínic, odkud sem potom docházel pomocník. Od roku 1850 je součástí městyse část Melkov, ležící asi 1 kilometr západním směrem od městyse. Kříž ve středu městyse u zvonice je jedinou kulturní památkou v obci. Ves velmi utrpěla požárem roku 1885, kdy bylo zničeno více jak 30 domů a v roce 1903 12 domů. V roce 1939 bylo zničeno 50 domů a zabito 156 obyvatel městyse.

K významným událostem 20. století bylo pro městys ustanovení Středomoravského lesního družstva, jehož členem je obec od roku 1928 a které obnovilo činnost v roce 1996. Toto družstvo, které hospodaří na cca 2 500 ha lesa, je složeno z 22 obcí (čtyři z Blanenska, čtyři z Vyškovska a čtrnáct z Prostějovska) a je tvořeno 39 podíly, z nichž městys vlastní dva podíly.

Významné historické události v datech[editovat | editovat zdroj]

Vývoj událostí v městysi :

Rok Událost
1827 Vystavěna dřevěná škola
1931 Zprovoznění vodojemu a vodovodu
1940 Schválení elektrifikace obce
1965 Otevření kulturního domu
1982 Přestavba školy na Mateřskou školu
1990 Obec má vlastní obecní samosprávu
1994 Zprovozněna splašková kanalizace
1995 Zprovoznění telefonizace
1996 Zprovoznění plynofikace

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Okrouhlá zaujímá místo v severní části blanenského okresu, 8 km severovýchodně od Boskovic v nadmořské výšce 530 - 638 m.n.m. Území náleží k vyšším polohám Drahanské vrchoviny. Převládá zde mírně zvlněný reliéf, pro který je charakteristické střídání široce zaoblených hřbetů a táhlých mírných svahů se široce vydutými svahovými úpady, s pramennými úseky toků. Nejvyšším bodem je Kudlinka (638 m.n.m.), nejnižší polohy jsou na severním okraji katastru v údolí Višňového potoka a na západním okraji v údolí řeky Bělé (420 m.n.m.).

Území obce se nachází v povodí řeky Bělé a je odvodňováno potoky, které jsou jejími levými přítoky, z nichž nejvýznamnější jsou potoky Višňový a Kořenecký. Nedaleko od obce, již mimo katastrální území se nalézá Vodní nádrž Boskovice. Její ochranná pásma zasahují na katastr obce a zahrnují kromě zalesněných částí veškeré pozemky. Severozápadní část katastru zasahuje do klidové oblasti Řehořkovo Kořenecko.

Téměř polovina katastrálního území (1000 ha) je zalesněna (45%), přibližně stejnou část zaujímá zemědělská půda, zbytek připadá na vodní, zastavěné a ostatní plochy. Geologicky záleží toto území Českému masivu, podloží tvoří horniny spodního karbonu – zejména droby, ve východní části se místy střídají s jemnozrnnými drobami a břidlicemi. Na západním okraji, na styku s Brněnským masivem, se vyskytují pruhy vápenců. Nejrozšířenějším půdním typem jsou hnědé půdy kyselé.

Kulturní dům

Po stránce klimatické patří území obce do oblasti mírně teplé, převažuje zde západní, severozápadní a jihozápadní proudění.

Symboly městyse[editovat | editovat zdroj]

Na základě obecního návrhu a po projednání ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a podvýboru pro heraldiku tohoto výboru Poslanecké sněmovny, byly obci uděleny symboly: znak a prapor.

Tyto byly slavnostně předány starostovi obce dne 20. dubna 2000 předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem.

  • Znak: v zeleno – stříbrně děleném štítě nahoře stříbrné brány, dole prohnutý stonek lnu přirozené barvy.
  • Prapor: zeleně – bílo šikmo dělený list; v bílém poli tři vodorovné pruhy, modrý, zelený a modrý.

Symboly byly převzaty z nalezeného historického pečetidla městyse Okrouhlá.

Okrouhlecká zvonice

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Místní zvyky[editovat | editovat zdroj]

V městysi jsou každoročně udržovány tyto tradice:

  • Ostatky – masopustní průvod po obci a pochovávání basy v kulturním domě.
  • Velikonoce – po obci chodí děti s hrkači, potom je mrskut s velikonoční pomlázkou. Na Boží hod velikonoční jsou v kostele na Okrouhlé ( kostel nejsv. trojice) nebo v Benešově( kostel povýšení sv. kříže ) svěceny velikonoční pokrmy.
  • Pálení čarodějnic – posledního dubna
  • Různé sportovní a kulturní akce regionálního charakteru – tradiční závody horských kol o Pohár Drahanské vrchoviny, závody v motoskjöringu, krajské soutěže a orientační závody, dětský karneval, výstavy modelářského kroužku.

Je založena tradice návštěv stejnojmenných obcí v republice, už byly navštíveny městyse Okrouhlá v jižních Čechách (u Milevska), v západních Čechách (u Chebu) a v severních Čechách (u Nového Boru).

Společenské organizace[editovat | editovat zdroj]

Tělovýchovný oddíl AC Okrouhlá má oddíl malé kopané, který hraje okresní klubovou soutěž a v zimním období zajišťuje bruslení na přírodním kluzišti s umělým osvětlením a oddíl aerobiku pro ženy všech kategorií.

Sbor dobrovolných hasičů má asi 80 členů. Závodů v požárním sportu se zúčastňují všechny kategorie – muži, ženy, dorostenci a družstva mladších i starších žáků. Zásahová jednotka byla vybavena automobilem CAS, pro který byla vybudována nová moderní garáž.

Oddíl leteckých modelářů provádí stavbu leteckých modelů.

Myslivecké sdružení HORKA zabezpečuje myslivost v regionu.

Při obecním úřadě pracuje sbor pro občanské záležitosti, který zajišťuje vítání občánků do života, smuteční rozloučení se zesnulými, blahopřání k významným výročím a návštěvy u jubilantů.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kronika obce Okrouhlá

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]