Křtiny (okres Blansko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Křtiny
poutní areál ve Křtinách
Znak obce KřtinyVlajka obce Křtiny
znakvlajka
Lokalita
Status městys
LAU (obec) CZ0641 581828
Kraj (NUTS 3) Jihomoravský (CZ064)
Okres (LAU 1) Blansko (CZ0641)
Obec s rozšířenou působností a pověřená obec Blansko
Historická země Morava
Katastrální území Křtiny
Katastrální výměra 11,17 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 835 (2018)[1] (e)
Nadmořská výška 417 m n. m.
PSČ 679 05
Zákl. sídelní jednotky 1
Části obce 1
Katastrální území 1
Adresa úřadu městyse Křtiny 26
679 05 Křtiny
Starosta František Novotný
Oficiální web: www.krtiny.cz
Email: mestys@krtiny.cz
Křtiny
Křtiny
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Městys Křtiny se nachází v Moravském krasu v okrese BlanskoJihomoravském kraji, zhruba 16 km severovýchodně od centra Brna a 10 km jihovýchodně od Blanska. Žije zde 835[1] obyvatel.

Křtiny jsou považovány za vstupní bránu do střední části Moravského krasu a patří k mariánským poutním místům.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1237 (Kirtina[2]), je uvedena na imunitní listině papeže Řehoře IX. Zde jsou Křtiny uváděny jako majetek premonstrátského kláštera v Zábrdovicích.

Roku 1996 byl Křtinám udělen znak – ve stříbrném štítě zelený vykořeněný jehličnatý strom, a prapor – na bílém listu zelený vykořeněný jehličnatý strom v poměru šířky k délce listu 2:3. Symbol stromu pochází ze staré obecní pečeti. S účinností od 1. prosince 2006 byl 10. listopadu 2006 obci vrácen status městyse.[3]

V letech 2006–2008 byl starostou městyse Ing. Josef Bednář, v letech 2008–2010 působila jako starostka prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, CSc., od roku 2010 tuto funkci zastává František Novotný.

Společenský život[editovat | editovat zdroj]

U příležitosti první písemné zmínky o obci se každoročně pořádá Den Křtin. Jeho součástí jsou jarmark řemesel, koncerty a výstavy. V obci působí ochotnický spolek Křový, taneční spolek Saltarín, komorní smíšený sbor Kantila nebo Cimbálová muzika Jana Opletala. Dlouhou tradici mají místní skauti, sbor dobrovolných hasičů a sokolská jednota.

V obci je základní a mateřská škola, spolkový dům, pošta. Ke sportovnímu vyžití slouží koupaliště. Obec je plynofikována, je zde vybudován vodovod, kanalizace i čistírna odpadních vod. [4]

V roce 2017 Křtiny zvítězily v krajském kole soutěže Vesnice roku.[5]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Přes Křtiny vede silnice II. třídy II/373 z Litovele do Brna. V blízké době by se měl modernizovat průtah silnice II/373 Křtiny - Jedovnice. Už je zpracovaná dokumentace pro stavbu. Křtiny leží v tarifní zóně IDS JMK 220. Na katastru Křtin leží autobusové zastávky: Křtiny hájovna na lukách, Křtiny Dělnická čtvrť, Křtiny obecní úřad, Křtiny kino, Křtiny pivovar a Bukovina rozcestí 2,0. Na těchto zastávkách jezdí linky: 201 - Jedovnice - Křtiny - Březina - Ochoz u Brna - Brno, která někfy zajíždí i do Habrůvky; dále linka 157 - Vyškov - Račice - Pístovice - Bukovina - Křtiny - Adamov a linka 216 - Křtiny - Habrůvka. Přes Křtiny vedou i cyklotrasy na Habrůvku, Bukovinu, ke křtinské škole, na Jedovnice a Adamov.[6]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

 • Poutní areál z 18. století, tvořený barokním kostelem Jména Panny Marie, kaplí svaté Anny a bývalým proboštstvím (nyní zámkem a farou). Poutní areál je od roku 2008 zapsán mezi národní kulturní památky České republiky
 • Arboretum Křtiny – sbírka dřevin z celého světa založená Augustem Bayerem
 • socha Panny Marie
 • Radostná cesta Panny Marie – sedm kapliček zasvěcených sedmi radostem Panny Marie na Panáčkově cestě. Na betonovém základu kapliček jsou osazeny dílce z umělého pískovce s vrchní částí s elipsovým výklenkem a sedlovou stříškou. V hřebenu je osazen monogram Jména Panny Marie. Kapličky jsou vysoké 250 cm, široké 80 cm a hluboké 60 cm. Reliéfy s vyobrazením jednotlivých radostí navrhl a realizoval P. Pavel Kryl, farář v Tasově. Žehnání Radostné cesty proběhlo 29. srpna 2004, každou z kapliček požehnal jeden ze sedmi přítomných kněží.[7]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Hydrologie[editovat | editovat zdroj]

Křtiny se nacházejí v povodí Moravy. Jsou zde dva větší potoky. První potok Zemanův žleb. Teče od Arboreta přes Dělnickou čtvrť, potom prochází pod centrem obce a u domova pro důchodce Santini se vlije do Křtinského potoka.

Ten teče od Bukoviny, kde se k němu připojí Strhovec. Potom kolem koupaliště a pily se u fotbalového hřiště zanoří pod zem a u domova Santini se do něj vlije Zemanův žleb. Dál teče kolem Hasičské zbrojnice. U jeskyně Výpustek se potok vsákne do podzemí a u Býčí skály znovu vyvěrá; tam se do něj vlije Jedovnický potok a Josefovským údolím přiteče do Adamova, kde se vlévá do Svitavy.

Pohoří[editovat | editovat zdroj]

Křtiny se nacházejí v Drahanské vrchovině. Zde je seznam vrcholů v okolí Křtin:

 • Proklest: Nadmořská výška je 574 metrů. Je nejvyšší v okolí Křtin
 • Dřínová: Nadmořská výška je 525,5 metrů. Nachází se na východní části katastru Křtin
 • Vysoká: Nadmořská výška je 493 metrů. Nachází se mezi Březinou, Křtinami a Kanicemi

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2018. 30. dubna 2018. Dostupné online. [cit. 2018-05-01]
 2. LUTTERER, Ivan; MAJTÁN, Milan; ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa. Praha: Mladá fronta, 1982. 328 s. ISBN neuvedeno. S. 164. 1. vydání. 
 3. Rozhodnutí č. 13 předsedy Poslanecké sněmovny, k stanovení obcí městy a městysi, Miloslav Vlček, 10. listopadu 2006
 4. Kateřina Pánková. Představení vítězů soutěže Vesnice roku 2017 [online]. denik.obce.cz [cit. 2017-10-20]. Dostupné online. 
 5. CHARVÁT, Jan. Křtiny jsou jihomoravská vesnice roku. Uspěly díky příkladné spolupráci spolků Zdroj:. Brněnský deník [online]. 17-06-02 [cit. 17-10-21]. Dostupné online. 
 6. Územní plán Křtiny: hlavní výkres [online]. 1.1.2018 [cit. 2018-05-04]. Dostupné online. 
 7. Křtiny u Brna - Mariánské poutní místo: Radostná cesta. P. Tomáš Prnka.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]