Křtinské údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeskyně Kostelík v Křtinském údolí

Křtinské údolí (též Křtinský žleb) je asi 10 km dlouhý krasový kaňon táhnoucí se od Křtin do Adamova. Spodní část Křtinského údolí od Josefova k Adamovu se nazývá Josefovské údolí.

Křtinské údolí bylo po tisíciletí tvarováno vodami Křtinského potoka, který zde vyhloubil úzký kaňon. Do údolí vyvěrá na povrch z podzemí Jedovnický potok, který stejně, jako Josefovský potok a další drobné přítoky vtéká do Křtinského potoka. Křtinský potok se na několika místech dělí a část jeho vod vtéká do ponorů a vytéká z vývěrů.

V kaňonu se nachází několik jeskyní i jeskyněk. Nejznámějšími jsou:

V Křtinském údolí se nachází skalní můstek "Salve-Vale", u kterého je ponor Křtinského potoka. Na jednom z velkých balvanů pod tímto obloukem je dnes nečitelný nápis "Salve", který vítá poutníky do křtinského chrámu. Na druhé straně je nápis "Vale", dávající poutníkům pozdrav na rozloučenou.

Též se zde nachází pomník partyzánů, kteří zde padli 7. května 1945.

Nad Křtinským údolím leží na ostrohu na skále pozůstatky středověkého opevněného sídla, které se nazývá Hrádek u Babic.

V Josefovském údolí stojí v lokalitě Josefov technická památka Huť Františka, muzeum a hutní hostinec Švýcárna. Nedaleko Švýcárny byl v roce 2016 vybudován lesní bar. Údolím vede 5 km naučná stezka, která se zaměřuje na geologii, botaniku, zoologii, ekologii.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]