Martin David

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jeho Excelence
Martin David
Pomocný biskup ostravsko-opavský
Církev římskokatolická
Diecéze Ostravsko-opavská
Jmenován 7. dubna 2017
Svěcení
Kněžské svěcení 2000
Osobní údaje
Země ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Datum narození 15. srpna 1970 (46 let)
Místo narození Čeladná, Československo
Národnost Česká

Mons. Mgr. Martin David (* 15. srpna 1970 Čeladná) je český římskokatolický kněz a od roku 2008 generální vikář ostravsko-opavské diecéze. Papež František ho 7. dubna 2017 jmenoval pomocným biskupem ostravsko-opavským.[1]

Pochází ze Ženklavy u Nového Jičína, na základní školu chodil ve Štramberku. Vyučil se mechanikem strojů a zařízení na středním odborném učilišti Tatry Kopřivnice a po maturitě v roce 1988 začal pracovat v Tatře Kopřivnice. V letech 19891991 absolvoval základní vojenskou službu, po níž se vrátil do svého dosavadního zaměstnání, avšak už v té době začal dálkově studovat teologii.

V roce 1993 vstoupil do kněžského semináře a po vysvěcení na kněze v roce 2000 se stal farním vikářem ve farnosti Panny Marie v Opavě a také kaplanem pro mládež opavského děkanátu. Během svého působení v Opavě zajišťoval také duchovní správu farnosti Stěbořice, která byla administrována excurrendo z Opavy, a následně se v roce 2002 stal administrátorem a později farářem této farnosti.

V lednu 2006 byl ustanoven sekretářem nově zřízené liturgické komise ostravsko-opavské diecéze a jejím odborným referentem pro liturgii. Duchovním správcem farnosti Stěbořice byl až do roku 2008, kdy se stal generálním vikářem ostravsko-opavské diecéze.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Papež jmenoval novým pomocným biskupem ostravsko-opavské diecéze Martina Davida

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Generální vikář ostravsko-opavské diecéze
Předchůdce:
Marcel Tesarčík
od roku 2008
Martin David
Nástupce:
'