Nádražní pošta (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nádražní pošta
Brno - Main Post.JPG
Účel stavby

pošta

Základní informace
Sloh funkcionalismus
Architekt Bohuslav Fuchs
Výstavba 19371938
Materiály Železobeton (suterén), Ocel (nadzemní část budovy)
Poloha
Adresa Nádražní 118/7, Brno, ČeskoČesko Česko
Ulice Nádražní
Souřadnice
Další informace
Kód památky 33160/7-7089 (PkMISSezObr) (součást památky Brno hlavní nádraží)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska Petra Bezruče na hlavní poště v Brně

Nádražní pošta je funkcionalistická budova stojící v centru Brna na Nádražní ulici (součásti brněnské Okružní třídy) v památkově chráněném areálu hlavního nádraží, jehož je nepřímou součástí.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budovu vyprojektoval na konci 30. let 20. století na základě vítězného návrhu v architektonické soutěži architekt Bohuslav Fuchs na pozemku obsazeném z části již dříve poštovní budovou. Vzhledem k zamýšlenému přesunu nádraží Fuchs budově navrhl lehkou ocelovou konstrukci, aby byla rozložitelná. Jestli je to ale proveditelné i v 21. století, není jisté.[2] Od 80. let probíhaly částečné opravy, při nichž však byly také necitlivými zásahy odstraněny prvky původního vybavení. Zejména byly odstraněny pozoruhodné lavice ocelové konstrukce s masivními dubovými sedáky a opěradly. Dlouhodobě se její stav spíše zhoršuje. V devadesátých letech byla původní ušlechtilá, cementová a v celé hmotě (do tmavošeda) probarvená omítka (umělý kámen) natřena nepatřičným disperzním světlým nátěrem. Protáhlost stavebního tělesa reaguje na postavení podél drážního tělesa a na logickou souslednost vnitřního provozu. Poštovní budova je vybavena vlastní kusou kolejí, kde bývaly přistaveny speciální poštovní vozy. Tato provozní praxe je postupně opouštěna.

Budova je ve vlastnictví a v užívání České pošty (pozemek, na kterém budova stojí, vlastní spolu s nádražím České dráhy), která se o ni nedostatečně stará. Kromě opravy oběžného výtahu za 5,5 milionu Kč v první půli 10. let 21. století (jehož provoz byl kvůli špatnému technickému stavu zastaven v roce 2004[2]) nechala celý objekt zchátrat a uvažuje o jeho prodeji. Poštovní služby by pak přesunula jinam, např. do Vaňkovky.[3] Zanedbaná budova v roce 2018 „vyhrála“ v anketě o největší ostudu Brna organizované redakcí iDNES.cz.[2]

V předválečné době pracoval na této poště jako vyšší úředník básník Petr Bezruč. Pamětní deska k této události je umístěna u východního nároží budovy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nádražní pošta je účelová budova odpovídající sofistikovanému provozu velkého poštovního střediska. Stavební těleso je protnutím dvou protáhlých kvádrů ležících ve směru delšího rozměru. Ve skutečnosti jde o čtyřposchoďovou stavbu se dvěma suterény. Dojem dvou těles je vytvořen pomocí rizalitu procházející v uličním průčelí přes velkou část délky budovy v prvním, druhém a třetím poschodí. Těleso dosahující čtvrtého poschodí, pak neobsazuje celou délku výchozího půdorysu ale jen jeho dvě třetiny. Tak je dosaženo dojmu rozčleněné tělesnosti při velkém objemu stavby působí budova štíhle. Půdorys je protáhlý (80 x 15 m) v jeho jedné třetině je vstupní vestibul navenek artikulovaný modernisticky dekorativním portikem, ze kterého je poznatelný svérázný rukopis Bohuslava Fuchse.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

V suterénu (2 podzemní patra) je budova konstruovaná z železobetonu. Nad zemí (4 nadzemní patra) má budova ocelovou konstrukci.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Pošta před rokem 2020 obsloužila až 50 tisíc zákazníků měsíčně.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-08-15]. Identifikátor záznamu 144791 : Železniční stanice Hlavní nádraží. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c HROMKOVÁ, Dominika. Nejostudnějším místem Brna je podle čtenářů oprýskaná pošta u nádraží. iDNES.cz [online]. 2018-05-28 [cit. 2020-02-17]. Dostupné online. 
  3. a b OSOUCH, Marek; PEJCHLOVÁ, Martina. Slavná pošta u brněnského nádraží skončí, budova už příliš zchátrala. iDNES.cz [online]. 2021-02-05 [cit. 2021-02-17]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Zdeněk Kudělka: Bohuslav Fuchs. Praha 1966
  • Iloš Crhonek: Bohuslav Fuchs- celoživotní dílo. Brno (Petrov) 1995
  • KUDĚLKOVÁ, Lenka. Po stopách funkcionalismu. Brno: Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava, 2009. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-19. S. 4-5. (česky) 
  • KOHOUT, Michal; TEMPL, Stephan; ZATLOUKAL, Pavel. Česká republika – architektura XX. století. Díl I. Morava a Slezsko. Praha: Zlatý řez, 2005. ISBN 80-902810-2-8. S. 49. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]