Budova Riunione Adriatica di Sicurtà (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budova Riunione Adriatica di Sicurtà
Dům Nádražní 4 Brno.jpg
Základní informace
Sloh funkcionalismus
Architekt Karel Kotas
Současný majitel Brno (znak).svg Statutární město Brno
Poloha
Adresa Nádražní 595/4, Brno-město, ČeskoČesko Česko
Ulice Nádražní
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 48087/7-7401 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budova Riunione Adriatica di Sicurtà je stavba architekta Karla Kotase z roku 1938 stojící na nádražním úseku brněnské Ringstraße – okružní třídy, přímo před průčelím výpravní budovy hlavního nádraží v Brně. Je významným dílem vrcholného funkcionalismu v Brně. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Velkorysá budova metropolitního měřítka a vyvážených proporčních vztahů byla architektem Karlem Kotasem, absolventem vídeňské Akademie výtvarných umění navržena jako jeden z více úkolů pro pojišťovnu Riunione Adriatica di Sicurtà (RAS) v roce 1936. V daném úseku brněnské Okružní třídy před tím stála stála čtyřposchoďová od neznámého autora v původním novorenesančním slohu brněnské okružní třídy. Po polovině 30. let společnost RAS původem z Terstu, která již před tím vytvořila své filiálky v Praze a v Liberci, pověřila architekta pravidelně pro ni pracujícího, aby pro ni vytvořil budovu i na klíčovém místě v Brně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-08-15]. Identifikátor záznamu 161088 : Městský dům. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOHOUT, Michal; TEMPL, Stephan; ZATLOUKAL, Pavel. Česká republika – architektura XX. století. Díl I. Morava a Slezsko. Praha: Zlatý řez, 2005. ISBN 80-902810-2-8. S. 49. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]