Československé státní aerolinie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Československé státní aerolinie
IL-62 OK-ZBC Československé aerolinie.jpg
Iljušin Il-62 (imatrikulace OK-ZBC) Československých aerolinií na athénském mezinárodním letišti
IATA
OK
ICAO
CSA
CALLSIGN
CSA
Zahájení činnosti1923
SídloPraha, Česká republika
Hlavní základna* mezinárodní letiště Kbely
* mezinárodní letiště Ruzyně
Destinace147
Na tento článek je přesměrováno heslo Československé aerolinie. Tento článek je o československé letecké společnosti. O českém dopravci, který tento název nesl do června 1995, pojednává článek České aerolinie.

Československé státní aerolinie, po 2. světové válce obnoveny jako Československé aerolinie, v obojím případě se zkratkou ČSA byla česká letecká společnost transformovaná do dnešních Českých aerolinií.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dopravní letectví v období 1. republiky[editovat | editovat zdroj]

Již od počátku založení Československa se objevily první ambice v letectví. Již v roce 1920 vznikají první letecké společnosti na území mladého státu. Byla jí společnost Ikarus později společnost Falco. Nejprve se zaměřovaly na vyhlídkové lety, ale příležitostně přepravovaly i osoby. V roce 1922 se obě letecké společnosti sloučily v Československou leteckou akciovou společnost - Čs.L.A.S.. Tato společnost však v roce 1923 vyhlásila úpadek. V roce 1927 byla založena Československá letecká společnost, ta zanikla v roce 1939.

Vznik Československých státních aerolinií[editovat | editovat zdroj]

Dne 17. července 1923 byl ministerskou radou schválen návrh Ministra veřejných prací na zřízení státního podniku Československé Státní Aerolinie[zdroj?] - ČSA. Československé státní aerolinie vznikly dnem 6. října 1923 a do čela vzniknuvší společnosti byl postaven major Karel Huppner, který se stal prvním ředitelem ČSA. Domovským letištěm nově vzniklé společnosti se stalo Letiště Praha-Kbely.

První let[editovat | editovat zdroj]

Tu-134A na letišti ve Frankfurtu

Uskutečnění historicky prvního letu vzniknuvší společnosti bylo naplánováno na 28. říjen 1923 tedy na 5. výročí vzniku samostatného Československa. Let byl uskutečněn letounem Aero A-14 v barvách ČSA, letoun pilotoval šéfpilot ČSA Karel Brabenec. Provedl pouze symbolický oblet letiště. Oblet nebyl proveden z důvodu špatného počasí, jak je mylně předkládáno některými zdroji včetně ČSA ale ze zcela jiného prostého důvodu, 28. říjen připadl v roce 1923 na neděli a v tento den v týdnu (neděle) se civilní letecké linky prostě nelétaly. Odložení letu pro špatné počasí navíc vyvrací fakt, že v dobových záznamech je uveden přílet vojenského letounu na lince Košice - Praha, který přistál v Kyjích - nedaleko Kbelského letiště, z čehož je zřejmé že meteorologické podmínky byly vyhovující pro uskutečnění letu.

Let s pasažérem se tedy uskutečnil 29. října 1923. Letadlo Aero A-14 registrační značky L-BARC vzlétlo z letiště ve Kbelích na cestu Praha - Bratislava, pilotoval jej Karel Brabec a prvním cestujícím se stal redaktor Lidových novin Václav König. V protisměru odstartoval letoun Aero A-14 L-BARI na lince z Bratislavy do Prahy. Let byl dlouhý 320 km a trval cca 3 hodiny.

Letecké nehody

Související informace naleznete také v článku Letecké nehody Českých aerolinií.

Související články[editovat | editovat zdroj]