Letiště Moskva-Tušino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Letiště Moskva-Tušino
Letoun Il-14 na letišti v Tušinu
Základní informace
Kód letiště ICAO UUUS
Souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letiště Moskva-Tušino je původní moskevské letiště otevřené pro provoz v roce 1935. Nachází se asi 14 km severozápadně od centra ruského hlavního města. Jde o bývalé letiště 3. třídy, nyní letiště 4. třídy, které disponuje jednou částečně zpevněnou a odvodněnou startovací a přistávací dráhou.

V současné době toto letiště slouží převážně pro potřeby sportovního létání, sídlí zde Národní ruský aeroklub V. P. Čkalova. Kromě toho se zde nalézá také vojenské velitelství vrtulníkové základny ruského ministerstva obrany. Plocha letiště také občas slouží pro pořádání velkých koncertů konaných pod širým nebem.

Od roku 1936 sem kdysi vedla také původní letecká linka Praha - Moskva, která byla provozována jak Československými aeroliniemi tak i sovětskou společností Aeroflot.

V současné době moskevské vedení usiluje o definitivní likvidaci tohoto letiště a využití jeho plochy k jiným účelům, v roce 2006 bylo přijato rozhodnutí o výstavbě nového fotbalového stadionu Spartaku Moskva, který byl na tomto místě otevřen v roce 2015.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]