Váté písky u Bzence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuNárodní přírodní památka
Váté písky
Váté písky
Datum vyhlášení 1. listopad 1990
Vyhlásil Okresní národní výbor Hodonín
Kód ÚSOP 1494
Lokalita Bzenec, Vracov
Výška 190 m n. m.
Výměra 94,56 ha
Seznam CHÚ v okrese Hodonín
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Váté písky
Váté písky
Národní přírodní památky v Česku

Váté písky je území chráněné jako národní přírodní památka. Nachází se na Jižní Moravě mezi částí obce Rohatec (Rohatec-kolonie) a železniční stanicí Bzenec-Přívoz v oblasti Bzenecké doubravy (někdy nazývané Moravská Sahara). Rozkládá se z obou stran železniční tratě Přerov - Břeclav v pruhu širokém až 60 m a dlouhém 5,5 km na ploše 94,56 ha.[1] Ze severozápadní strany je rezervace po celé délce lemovaná borovicovou monokulturou lesu Doubrava, na jihovýchodě sousedí s přírodním parkem Strážnické Pomoraví.

V budoucnosti může být tato rezervace ovlivněná plánovanou stavbou dálnice D55.

Důvod ochrany[editovat | editovat zdroj]

Hlavním důvodem ochrany je výskyt významných pískomilných společenstev. Vyskytují se zde chráněné a ohrožené druhy rostlin, živočichů (zvláště hmyzu) a hub.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti rezervace se nachází velká pískovna.

Oblast je tvořena sedimenty moře z mladších třetihor, z nichž byly odváty jemnější částice. Písek je tak tvořen čistými křemennými zrny s minimem jiných minerálů. Vrstva písku zde dosahuje mocnosti od 10 do 30 m.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Železniční trať z Břeclavi do Přerova se zapříčinila o vznik vátých písků.

Oblast rezervace vátých písků byla zachována díky výstavbě železniční trati tzv. „severní dráhy“ v roce 1840, pro kterou bylo nutno vytvořit bezlesý protipožární pás pro provoz parních lokomotiv.[3] Ten dnes tvoří území přírodní památky. Ostatní oblasti na tzv. Moravské Sahaře byly v 1. pol. 19. století zalesněny lesníkem J. B. Bechtlem. Oblast byla roku 1990 vyhlášená chráněným přírodním výtvorem a roku 1992 jako národní přírodní památka.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z rostlin je zde nejvíce rozšířený paličkovec šedavý. Dále se zde vyskytuje např.:

Houby[editovat | editovat zdroj]

Z hub se na vátých píscích vyskytuje především velmi vzácná outkovka neladná, která se ještě objevuje jen na dalších dvou lokalitách v Česku.[4]

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Z bezobratlých živočichů jsou zde zastoupeny teplomilné nebo i velmi vzácné druhy hmyzu a pavouků, např.:

Z obratlovců je to např.:

Schéma umístění D55 u NPP Váté písky (původně označované jako rychlostní silnice R55)

Výstavba dálnice D55 v blízkosti rezervace[editovat | editovat zdroj]

Mezi lety 2012 až 2015[5] mělo dojít v blízkosti národní přírodní památky k výstavbě dálnice D55. Silnice povede podél národní přírodní památky Váté písky ve vzdálenosti přibližně 60 metrů v celé její délce 5,5 km.[6]. Památka bude oddělena od silnice 50m pruhem lesa.[6] Projekt dálnice podél Vátých písků může být proveden v jedné ze 2 možných variant. Rozdíl mezi nimi je v zakrytí či nezakrytí celé dálnice průsvitným materiálem a pletivem. Ministerstvem životního prostředí byla jako jediná přijatelná schválena varianta zakryté dálnice.[7] Podél památky budou přes dálnici vybudovány dvě přemostění a jeden ekomost.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 666 přírodních krás České republiky. 1. vyd. Praha: Kartografie Praha, 2005. ISBN 80-7011-717-6. S. 199. 
  2. Mackovčin P., Jatiová M., Demek J., Slavík P. a kol. (2007): Brněnsko. In: Mackovčin P. (ed.): Chráněná území ČR, svazek IX. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, Praha, 932 pp, Strana 502.
  3. Mackovčin P., Jatiová M., Demek J., Slavík P. a kol. (2007): Brněnsko. In: Mackovčin P. (ed.): Chráněná území ČR, svazek IX. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, Praha, 932 pp, Strana 504.
  4. Mackovčin P., Jatiová M., Demek J., Slavík P. a kol. (2007): Brněnsko. In: Mackovčin P. (ed.): Chráněná území ČR, svazek IX. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, Praha, 932 pp, Strana 503.
  5. HBH Projekt spol. s r. o. Dokumentace k MZP088 - Rychlostní silnice R55 v úseku Moravský Písek - Rohatec. Brno: [s.n.], 30. 03. 2006. Dostupné online. S. 19. 
  6. a b c HBH Projekt spol. s r. o. Dokumentace k MZP088 - Rychlostní silnice R55 v úseku Moravský Písek - Rohatec. Brno: [s.n.], 30. 03. 2006. Dostupné online. S. 133-135. 
  7. Ministerstvo životního prostředí. Stanovisko k MZP088 - Rychlostní silnice R55 v úseku Moravský Písek - Rohatec. Praha: [s.n.], 30. 06. 2006. Dostupné online. S. 19. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]