Červenka (okres Olomouc)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Červenka
Kaple sv. Pavlíny

Kaple sv. Pavlíny

znak obce Červenkavlajka obce Červenkaznakvlajka

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0712 552186
kraj (NUTS 3): Olomoucký (CZ071)
okres (NUTS 4): Olomouc (CZ0712)
obec s rozšířenou působností: Litovel
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální výměra: 11,3 km²
počet obyvatel: 1414 (1. 1. 2014[1])
nadmořská výška: 236 m n. m.
PSČ: 78401
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Obecní úřad Červenka
Nádražní 220
784 01 Červenka
starosta / starostka: Jaroslav Vlk
Oficiální web: http://www.obeccervenka.cz/
Ofic. web OÚ: http://www.obeccervenka.cz
E-mail: epodatelna@obeccervenka.cz

Červenka
Red pog.png
Červenka
Zdroje k infoboxu a částem obce

Červenka je obec v Olomouckém kraji, 18 km severozápadně od Olomouce a 3 km severně od Litovle. Leží na levém břehu potoka Čerlinky, který se u Tří Dvorů vlévá do bývalého ramene řeky Morava.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází listiny krále Václava II. z roku 1287, která je uložená v litovelském archívu. Původní obec se skládala z dvou částí - z Velké Červenky a z Malé Červenky, které obě měly původně tvar zástavby ulicového typu. Ty se později spojily v jeden celek.

Obec byla původně nazývána "Czermný", což ve staročeštině znamená "červený". Nejspíš v přepisování bylo písmeno "m" vynecháno a tak vzniknul název "Czerný", tzn. černý. Tento název se používal až do roku 1887, kdy na návrh červenského starosty p. Pospíšila a nadučitele zdejší školy p. Kvapila obec dostává dnešní název Červenka.

V roce 1960 se Červenka organizačně spojila s obcí Tři Dvory, ale později byla Červenka začleněna pod město Litovel. Od roku 1991 je obec opět samostatnou, ovšem už bez Tří Dvorů, které zůstaly pod správou Litovle.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel sv. Alfonse - Základní kámen byl položen v roce 1860 a vysvěcení kostela proběhlo v roce 1862. Kostel je 37,5m dlouhý, 12m široký a 13m vysoký. Po stranách kostela jsou přistavěny 4 kaple.
  • Kaple sv. Pavlíny - Byla postavena v roce 1798 uprostřed bývalé návsi, dnešní ulice Svatoplukova.
  • Mariánský sloup - Je z roku 1756. Původně stál východně od obce na rozcestí polních cest. Socha Panny Marie byla v 90. letech ze sloupu odcizena. V roce 2008 byl sloup přemístěn, odborně ošetřen a na hlavici usazena darovaná soška Panny Marie.
  • Klášter - Rakouský arcivévoda Maxmilián d´Este nechal v roce 1847 postavit vedle nádraží malý zámeček, který sloužil jako jeho osobní čekárna na vlak. V roce 1859 ho daroval řádu Redemptoristů. V roce 1950 byl klášter násilně zrušen, od roku 1960 až do současnosti je budova využívána jako domov důchodců.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Místní nádraží, které je vzhledem k velikosti obce poměrně důležitou stanicí na trati Česká Třebová - Přerov - Bohumín (součást 3. železničního koridoru), prošlo v letech 20062008 rekonstrukcí. Odbočuje zde regionální dráha na Litovel, Senici na Hané a Prostějov.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

  • HOPAX s.r.o. Hlavní výrobní oblasti jsou svařované konstrukce strojů včetně opracování, ocelové konstrukce průmyslových hal a jejich monáž, ocelové konstrukce podpěrných konstrukcí pro technologická zařízení a ocelové konstrukce jeřábů. Vše včetně provádění povrchových úprav.
  • AQ s.r.o. Výroba reprosoustav

Počet obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2014 [online]. Praha: Český statistický úřad, 2014-04-30. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]