Cholina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cholina
Nejvýznamnější památky obce: fara, stojící na místě bývalé tvrze, kostel Nanebevzetí Panny Marie a barokní socha svaté Barbory.

Nejvýznamnější památky obce: fara, stojící na místě bývalé tvrze, kostel Nanebevzetí Panny Marie a barokní socha svaté Barbory.

znak obce Cholinavlajka obce Cholinaznakvlajka

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0712 502839
kraj (NUTS 3): Olomoucký (CZ071)
okres (NUTS 4): Olomouc (CZ0712)
obec s rozšířenou působností: Litovel
pověřená obec:
historická země: Morava
katastrální výměra: 8,99 km²
počet obyvatel: 689 (2. 10. 2006)
nadmořská výška: 262 m
PSČ: 783 22
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Cholina 52
78322 Cholina
starosta / starostka: Pavla Bezová
Oficiální web: http://www.obeccholina.cz
E-mail: obec@obeccholina.cz

Cholina
Red pog.png
Cholina
Cholina, Česko
Zdroje k infoboxu a částem obce

Obec Cholina (německy Köllein)[1] se nachází v okrese Olomouc, přibližně 5,5 km jihozápadně od města Litovle, v Olomouckém kraji. Ke dni 2. únoru 2006 zde žilo 689 obyvatel.

Nad vesnicí se zvedá kopec Rampach o nadmořské výšce 418 m. Zdrojem vody býval pro obyvatele potok Cholinka, jenž protéká vsí a po několika kilometrech ústí do řeky Moravy. Je pravděpodobné, že existence tohoto potůčku dala vzniknout jménu obce. Podle Kroniky fary cholinské z roku 1716 se zdejší potok nazývá "Kolínek", což bylo odvozeno od slovesa kolit neboli dělit - rozděloval totiž vesnici na dvě stejné poloviny. Odtud vzniklo jméno "Cholina", v některých případech byl však užíván název "Kolína".

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1141, avšak z archeologických výzkumů nalezených hrobů vyplývá, že na území Choliny žili lidé už v mladší době bronzové – což je asi 1000 př. n. l. Jiné objevy nás odkazují k halštatskému období (8.–5. stol. př. n. l.) Nalezeny tu byly římské mince, z čehož můžeme vyvozovat, že již v prvních staletích našeho letopočtu vedla přes osadu obchodní stezka vedoucí z Olomouce pravděpodobně do Čech. Slované se zde vyskytovali od 6. století, tedy od doby svého příchodu do českých zemí.

Jak bylo výše uvedeno, v listinách je Cholina prvně zmiňována v roce 1141, a to v majetkovém soupisu olomoucké biskupské kapituly. Kapitula tu vlastnila tři lány polí, o zbytek obce se dělila šlechta. Z roku 1176 se dochovala zpráva o darování jistých statků v Cholině premonstrátskému klášteru Hradisko u Olomouce skrbeňským vladykou Sedlekem. Adam z Choliny tomuto klášteru roku 1326 postoupil patronát na zdejší kostel, tudíž sem byli dosazováni duchovní z řad premonstrátů. Dělo se tak až do roku 1784, kdy byl klášter v důsledku josefínských reforem zrušen. Samotná vesnice patřila od poloviny 16. století až do zrušení poddanství v roce 1848 k majetkům města Olomouce.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Památník Svobody
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie
  • Výklenková kaplička se smírčím křížem
  • Boží muka
  • Fara - vznik 1733
  • Socha sv. Barbory - vznik r. 1715, autor Johann Sturmer

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha : Academia, 2004. 1144 s. ISBN 80-200-1225-7. S. 477.  
Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu