Jiří Dušek (herec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Dušek
Základní informace
Narození 14. února 1924
Cholina, Morava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání herec, hudební skladatel a dabér
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Čech-Dušek (* 14. února 1924 Cholina) je český herec a dabér.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 14. února 1924 v Cholině (okres Olomouc) na Hané v rodině pravoslavného kněze. Již v dětství si osvojil hru na klavír a kostelní varhany, ale též na většinu strunných nástrojů.

Po druhé světové válce stál u zrodu divadla Večerní Brno, nicméně většinu svého života spojil s brněnským Divadlem bratří Mrštíků (dnes Městské divadlo Brno), kde ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí. Často účinkoval v televizních inscenacích brněnského studia Československé televize, z jeho filmové tvorby stojí za připomenutí především role francouzského ministra Victora de Lacroix ve dvoudílném velkofilmu Dny zrady (1973) nebo televizní seriál Legenda o živých mrtvých (1971), kde zazářil v roli dobromyslného důstojníka německého wehrmachtu majora Lenze.

Věnoval se také dabingu a rozhlasové tvorbě, kde vystupoval nejen jako herec v inscenacích, ale také jako hudební režisér nebo komponista scénické hudby. V roce 1990 z divadelního života nečekaně odešel a sporadicky působil již jen v rozhlase a dabingu, snad aby se naplno mohl věnovat své celoživotní vášni, vážné hudbě zejména z počátku dvacátého století. V roce 2009 obdržel od Herecké asociace Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.[1]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Žije v Brně, má dceru Barboru, vnuky Jiřího a Jana a pravnuky Pavla, Tomáše a nejmladiší pravnučku Vanesu, dceru Jana a jeho manželky Věry.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Tereza Bebarová a Vladimír Dlouhý – noví držitelé cen za dabing. ČT24.cz [online]. 2009-09-19 [cit. 2011-04-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]