Věra Růžičková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Věra Růžičková
Věra Růžičková v roce 2007
Věra Růžičková v roce 2007
Osobní informace
Datum narození10. srpna 1928
Místo narozeníBrno,
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Datum úmrtí24. listopadu 2018 (ve věku 90 let)
Místo úmrtíBrno ČeskoČesko Česko
Sportovní informace
Sportsportovní gymnastika
Účast na LOH1948
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Sportovní gymnastika na LOH
zlato 1948 Londýn družstva
Věra Růžičková v době reprezentace

Věra Růžičková (10. srpna 1928, Brno24. listopadu 2018, Brno[1]) byla československá sportovní gymnastka a olympijská vítězka. Na Letních olympijských hrách 1948 v Londýně zvítězila v soutěži družstev žen.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sportovní kariéru začala jako skokanka do vody v Klubu vodních sportů v Brně a umístila se na 2. místě na mistrovství republiky dorostenek i žen. Byla také členkou prvoligového basketbalového družstva žen v SK Židenice, ale nakonec se rozhodla pro sportovní gymnastiku v Sokole Brno I. V roce 1946 se probojovala do dvouleté olympijské přípravy a svými výkony se zařadila do reprezentačního družstva ČSR. Jako nejmladší závodnice v družstvu byla určena náhradnicí.

V Londýně, po onemocnění Elišky Misákové dětskou obrnou, nastoupila do družstva a svými dobrými výkony přispěla k vítězství. V neoficiální klasifikaci jednotlivkyň získala šesté místo z 90 závodnic. Byla to slavná soutěž a výsledek družstva byl vysoce hodnocen, protože byl získán za velmi těžkých podmínek. V noci po skončení olympijské soutěže Eliška Misáková zemřela a družstvo se vracelo domů se zlatou olympijskou medailí, ale také s urnou s popelem své kamarádky.

Rok po olympiádě ukončila závodní činnost a věnovala se trenérské práci ve sportovním středisku v Brně. Šest let také vedla přípravu juniorek ČSSR, dále se podílela i na přípravě anglických gymnastek a byla činná také jako mezinárodní rozhodčí. Po roce 1990 se zapojila do obnovení činnosti Sokola jako členka předsednictva České obce sokolské a jako náčelnice Sokola Brno I. Zaměřila se na vytváření podmínek pro sportovní činnost v Sokole a podílela se na ustavení Odboru sportu v ČOS. Zapojila se i do organizování činností Světového svazu sokolstva jako jeho místostarostka. Byla rovněž čestnou členkou předsednictva Odboru sportu ČOS.

Významná byla také její činnost v Českém klubu olympioniků, osm let byla předsedkyní ČKO v jihomoravském regionu a následně jeho místopředsedkyní.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]