Zdeněk Kroupa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdeněk Kroupa
Základní informace
Narození 15. listopad 1921
Adamov
Úmrtí 7. leden 1999
Brno
Žánry opera,
Povolání zpěvák
Hlasový obor bas
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Zdeněk Kroupa (15. listopadu 1921, Adamov7. ledna 1999, Brno) byl český operní pěvec (bas)[1]. Jeho celoživotní ženou se stala sólistka Národního divadla v Brně Mira Figarová.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zdeněk svoje nadání zdědil po své matce, která působila v adamovském ochotnickém divadle. Zdeněk v Adamově vychodil obecnou i měšťanskou školu. Poté ve studiu pokračoval v Brně na vyšší státní průmyslové škole stavební. Po absolvování maturitní zkoušky nastoupil do údržby v závodě Adamovské strojírny, později se dostal i do úseku konstrukce.

Po studiích při práci také začal studovat zpěv. Poté, co vystřídal několik pedagogů, nastoupil do souboru Státního divadla v Brně. První sólo nastoupil 1. srpna 1946. V letech 19471948 zpíval ve Státní opeře v Ostravě. V roce 1970 byl přijat v Zemském divadle v Linci, kde působil až do roku 1991, kdy odešel do důchodu.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SENIOR PRIX na www.nadace-zivot-umelce.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]