Miroslav Smyčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miroslav Smyčka
Narození 11. září 1926
Olomouc
Úmrtí 25. dubna 2017 (ve věku 90 let)
Praha
Děti Jolana Smyčková
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Miroslav Smyčka (11. září 1926 Olomouc25. dubna 2017 Praha) byl český operní pěvec-barytonista a esperantista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval reálné gymnázium v Brně, v letech 1945–1949 studoval filozofii a filologii na Masarykově univerzitě v Brně, ale před závěrečnými zkouškami byl vyloučen v rámci politických prověrek.

Již v době univerzitních studií zároveň studoval zpěv na hudební škole a konzervatoři a v roce 1949 byl angažován ve sboru Státního divadla v Brně. Po ukončení základní vojenské služby pokračoval v operním sboru v Slezském divadle v Opavě a roku 1953 započala jeho kariéra operního sólisty v divadlech v Liberci, Opavě, Českých Budějovicích a zejména v Ústí nad Labem. Po odchodu do penze se odstěhoval zpět do Českých Budějovic a v letech 2005–2011 působil jako externista ve sboru Jihočeského divadla.

Za jeho celoživotní uměleckou práci mu byla na návrh UNIE – odborového svazu profesionálních zpěváků ČR a Společnosti koncertních umělců v roce 2010 udělena cena Senior Prix.

Od 50. let 20. století byl aktivním esperantistou, koncertoval v jazyce esperanto na mnoha mezinárodních akcích v Česku i v zahraničí (Rakousko, Německo, Velká Británie, Nizozemí, Jugoslávie aj.). V roce 2002 byl jmenován čestným členem Českého esperantského svazu.

Jeho dcera Jolana Smyčková (* 1979) působí jako herečka s angažmá v divadle Semafor a rovněž jako zpěvačka a dabérka.

Role[editovat | editovat zdroj]

Ztvárnil role v mnoha významných operách českých i zahraničních autorů:

České opery[editovat | editovat zdroj]

Krušina, Mícha (Smetana – Prodaná nevěsta), Tausendmark (Smetana – Braniboři v Čechách), Vladislav, Budivoj (Smetana – Dalibor), Přemysl, Radovan (Smetana – Libuše), Kalina, Bonifác (Smetana – Tajemství), Tomeš (Smetana – Hubička), Marbuel (Dvořák – Čert a Káča), Hajný (Dvořák – Rusalka), Bohuš, Adolf (Dvořák – Jakobín), Přemysl (Fibich – Šárka), Manuel (Fibich – Nevěsta messinská), Petr Vok (Pauer – Zuzana Vojířová), Sykoš (Martinů – Veselohra na mostě), Pierot (Martinů – Divadlo za branou), (Mysliveček – Medón, král epirský), Revírník, Harašta (Janáček – Příhody lišky Bystroušky), Stárek (Janáček – Její pastorkyňa).

Zahraniční opery[editovat | editovat zdroj]

Rigoletto (Verdi – Rigoletto ), Germant (Verdi – La traviata), Luna (Verdi – Trubadúr ), Renato (Verdi – Maškarní ples), markýz Posa (Verdi – Don Carlos), Scarpia (Puccini – Tosca), Sharples (Puccini – Madam Butterfly), Marcel (Puccini – Bohéma), Schicchi (Puccini – Gianni Schicchi), Valentin (Gounod – Faust), Escamillo (Bizet – Carmen), Car (Lortzing – Car a tesař), Hrabě (Lortzing – Pytlák), Pizarro (Beethoven – Fidelio), Almaviva (Mozart – Figarova svatba), Don Alfonso , Guglielmo (Mozart – Così fan tutte), Doktor Malatesta (Donizetti – Don Pasquale), Talbot (Donizetti – Marie Stuartovna), Faninal (Richard Strauss – Růžový kavalír), Učitel hudby (Richard Strauss – Ariadna na Naxu), Oněgin (Čajkovskij – Evžen Oněgin), Jelecký, Tomský (Čajkovskij – Piková dáma), Alfio (Mascagni – Sedlák kavalír).

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Interpretoval rovněž řadu skladeb z oblasti vážné hudby v mezinárodním jazyce esperanto. Některé z nich byly vydány na dvouCD „Melodia regalo“ (Hudební hostina), které vydal Český esperantský svaz v roce 2009. V esperantu v roce 1993 rovněž nazpíval společně s Kateřinou Kudlíkovou MC „Famaj kantoj por belaj horoj“ (Slavné písně pro krásné hodiny) s výběrem známých operetních árií (vydalo nakladatelství KAVA-PECH).

Další nahrávky v esperantu (vedle hudby i Komenského Cesta světla, Čapkovy povídky apod.) se nacházejí na sociálním serveru Ipernity.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]