Jan XIX. Arnošt z Plattenštejna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jan XIX. Arnošt (Platejs) z Plattenštejna
Rodový erb Plattenštejnů
Narození 1586
Úmrtí 21. srpna 1637
Zámek Ořechov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan XIX. Arnošt (Platejs) z Plattenštejna († 21. srpna 1637) byl katolický kněz, v letech 16361637 zvolený biskup olomoucký.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1601 se stal kanovníkem v Olomouci, posléze studoval na Germanicu. Roku 1608 vysvěcen na kněze, v roce 1617 byl proboštem olomouckých augustiniánů, když České stavovské povstání zasáhlo Moravu, byl spolu s dalšími kanovníky uvězněn. V roce 1629 se stal proboštem olomoucké kapituly, roku 1630 se jednalo o jeho jmenování biskupem českobudějovickým, ale z vytvoření biskupství v té době sešlo.

Volba olomouckým biskupem[editovat | editovat zdroj]

Po smrti kardinála Dietrichsteina jej 12. listopadu 1636 olomoucká kapitula zvolila biskupem. Kapitula se tehdy postavila proti požadavku vídeňského dvora, aby byl biskupem zvolen arcivévoda Leopold Vilém, a císaře velmi rozhněvala. Ferdinand II. dokonce odmítl přijmout kanovníky, kteří byli vysláni ke dvoru do Řezna oznámit oficiálně výsledek volby. Dvůr se rozhodl kapitule svého kandidáta vnutit a zabránil potvrzení volby v Římě. K jednání do Říma byl vyslán kardinál Harrach, ale než se došlo k výsledku, olomoucký elekt Platejs zemřel.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

zvolený biskup olomoucký
Předchůdce:
František z Ditrichštejna
16361637
Jan XIX. Arnošt z Plattenštejna
Nástupce:
Leopold I. Vilém