Jan XIX. Arnošt z Plattenštejna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan XIX. Arnošt (Platejs) z Plattenštejna
Rodový erb Plattenštejnů
Narození 1586
Úmrtí 21. srpna 1637
Zámek Ořechov
Funkce olomoucký biskup (1636–1637)
biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan XIX. Arnošt (Platejs) z Plattenštejna († 21. srpna 1637) byl katolický kněz, v letech 16361637 zvolený biskup olomoucký.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1601 se stal kanovníkem v Olomouci, posléze studoval na Germanicu v Římě. Roku 1608 byl vysvěcen na kněze. V roce 1617 byl proboštem olomouckých augustiniánů a poté, co České stavovské povstání zasáhlo Moravu, byl spolu s dalšími kanovníky uvězněn. V roce 1629 se stal proboštem olomoucké kapituly, roku 1630 se jednalo o jeho jmenování biskupem českobudějovickým, ale z vytvoření biskupství v té době sešlo.

Volba olomouckým biskupem[editovat | editovat zdroj]

Po smrti Františka kardinála z Ditrichštejna jej 12. listopadu 1636 olomoucká kapitula zvolila biskupem. Kapitula se tehdy postavila proti požadavku vídeňského dvora, aby byl biskupem zvolen arcivévoda Leopold Vilém, čímž císaře velmi rozhněvala. Ferdinand II. dokonce odmítl přijmout kanovníky, kteří byli vysláni ke dvoru do Řezna oznámit oficiálně výsledek volby. Dvůr se rozhodl kapitule svého kandidáta vnutit a zabránil potvrzení volby v Římě. K jednání do Říma byl vyslán kardinál Harrach, než však bylo dosaženo výsledku, olomoucký elekt Jan Arnošt Platejs zemřel.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

zvolený biskup olomoucký
Předchůdce:
František z Ditrichštejna
16361637
Jan XIX. Arnošt z Plattenštejna
Nástupce:
Leopold I. Vilém