Zdeněk Čížkovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdeněk Čížkovský
Datum narození22. února 1921
Místo narozeníBrno
Datum úmrtí26. listopadu 2004 (ve věku 83 let)
Místo úmrtíKroměříž
Místo pohřbeníKroměříž
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Čížkovský (22. února 1921, Brno26. listopadu 2004, Kroměříž), původním jménem Zdeňko Czischowski, byl moravský katolický kněz a misionář, člen misijního řádu Misionáři obláti Panny Marie Neposkvrněné. Po pádu komunismu obnovil působení oblátů na českém území. Český publicista Aleš Palán o jeho osudech napsal knihu Než krokodýl spolkne stín.

Hrob na kroměřížském hřbitově

Život[editovat | editovat zdroj]

Z Brna se jeho rodiče i se třemi dětmi odstěhovali do Bratislavy, kde otec získal nové zaměstnání. V Bratislavě Zdeňko absolvoval studium na reálce. Po odchodu otce do důchodu se rodina přestěhovala do Bzence na Slovácku, rodiště matky. Zdeňko se rozhodl stát se učitelem a proto začal studovat na učitelském ústavu v Příbrami. Pak strávil několik měsíců studiem oboru dirigentství na pražské konzervatoři. Během války byl totálně nasazen v Německu, odkud utekl a byl zatčen, vyslýchán na Pankráci a vězněn v Uherském Hradišti. Odtud byl poslán do koncentračního tábora v Kunčicích. Odtud byl vážně nemocný po 13 měsících propuštěn. Po osvobození Československa se vrátil k profesi učitele, nejprve v Bzenci, pak v Domaníně.[1]

V roce 1948 emigroval do zahraničí, nejdříve tři roky cestoval Evropou a živil se jako malíř, pianista, jezdil s cirkusem a občas i žebral. Pak odjel kvůli diamantům do Jižní Afriky, kde zůstal 40 let, převážně mezi národem Zulů. Působil u nich jako misionář (6. prosince 1958 byl v Montebello vysvěcen na kněze), pak jako kaplan v nemocnici v Durbanu, pracoval v farnosti města Pinetown. Měl možnost se setkat s Matkou Terezou a také řadou dalších českých emigrantů. V roce 1991 se vrátil do své vlasti a věnoval se obnově působení řádu oblátů v Kroměříži a Klokotech.[2] V roce 1998 byl za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí oceněn vyznamenáním Gratias Agit.

Zemřel v roce 2004 v Kroměříži a je pohřben na kroměřížském hřbitově.[3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Je autorem knihy vzpomínek: V Africe mi říkali Sípho

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PALÁN, Aleš. Než krokodýl spolkne stín. Kostelní Vydří: Karmelitánské vydavatelství, 2005. ISBN 80-7192-883-6. Kapitola Zdeňko, s. 5. 
  2. Palán, zadní strana obálky
  3. Evidence hrobových míst správy kroměřížského hřbitova

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HANUŠ, Jiří. Malý slovník osobností českého katolicismu 20. století s antologií textů. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2005. 308 s. ISBN 80-7325-029-2. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]