Křížová cesta (Černá Hora)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křížová cesta
Černá hora křížová cesta.JPG
Základní informace
Lokalizace
Souřadnice
Kód památky 102912 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížová cesta v Černé Hoře na Blanensku se nachází v severní části města a vede na kopec Paseka (Zámecký vrch) severním úbočím ke kapli svaté Rodiny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Křížová cesta byla postavena roku 1864 nákladem Flory Friesové a tvoří ji čtrnáct zastavení. Na kamenném základu stojí cihlová výklenková kaplička vystavěná z místních, ručně vyráběných cihel pocházejících z poloviny 19. století. V cihlové stavbě a opukových rámech je zasazen litinový reliéf vyobrazující jednotlivé fáze Kristovy poutě. Reliéfy byly odlity v blanenských železárnách. V horní cihlové části je zazděno do pískovce vytesané číslo zastavení, celá stavba je uzavřena opukovou stříškou s litinovým křížem. Vpředu je kamenné klekátko, navazující na základové kameny.

Po druhé světové válce křížová cesta pustla. Kořeny okolních lip vyvracely jednotlivá zastavení, některá i spadla. V letech 1999 – 2002 skupina mladých dobrovolníků ze Sdružení pro Černou Horu obnovila cestu a opravila kapličky. Bylo třeba znovu zhotovit řadu pískovcových prvků a zajistit staré, ručně vyráběné cihly. Náročné práce v obtížném terénu byly dokončeny roku 2004.

Obnovená křížová cesta byla slavnostně otevřena 24. října 2004.[1]

Křížová cesta je chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Městys Černá Hora: Křížová cesta. Michaela Němcová, 29.1.2013.
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2008-04-25]. Identifikátor záznamu 998127273 : křížová cesta. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]